Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. "Składanie wniosków jest bezcelowe"

Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia dotyczy tylko części emerytów. Niektórzy zostaną odesłani z kwitkiem. Od czego to zależy i w jakich sytuacjach możemy liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku?

Mnóstwo seniorów udaje się do ZUS-u z wnioskiem o ponowne przeliczenie emerytury. Każdy liczy przy tym na szansę zdobycia kilku dodatkowych groszy. Okazuje się jednak, że nie wszyscy seniorzy mogą owy wniosek złożyć. Dokument będzie dotyczył jedynie tych osób, które przeszły na emeryturę najwcześniej 1 kwietnia 2021. Wszyscy inni spotkają się z odmową. W jakich sytuacjach możemy wnioskować o ponowne przeliczenie emerytury?

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. Kiedy ZUS może odmówić?

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury mogą złożyć jedynie te osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny, ale mimo to wciąż podejmują pracę i odprowadzają składki. W przypadku seniorów, na których kontach od wielu lat nic się nie zmienia, wnioskowanie nie ma najmniejszego sensu. Tymczasem okazuje się, że to właśnie emeryci tzw. „starego systemu", który od lat pobierają świadczenie emerytalne, oraz emeryci z tzw. „nowego systemu", którzy wnioskowali już w innych latach, stanowią największy procent osób starających się o ponowne przeliczenie. Każdy chce skorzystać z szansy w czasie spadku dalszego średniego trwania życia. I choć panują z tej przyczyny dużo korzystniejsze warunki dla emerytów, nie każdy będzie mógł z nich skorzystać.

Składanie wniosków jest bezcelowe i generuje tylko niepotrzebną „papierologię" - mówi dla infor.pl Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. Kto może wnioskować?

Jedną ze składowych obliczeń emerytury są tablice średniego dalszego trwania życia. Aktualne tablice obowiązują w dniach od 1 kwietnia 2021 do 31 marca 2022 i dotyczą emerytur, które ustalane są na nowych zasadach. Ponowne przeliczenie emerytury może więc zostać wzięte pod uwagę, gdy wniosek złożą osoby, które przeszły w tym czasie na emeryturę ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego lub osoby, które wcześniej osiągnęły wiek emerytalny, ale dopiero teraz zdecydowały się na przejście na emeryturę.

Krótko mówiąc, przeliczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy emeryt dalej pracuje i na jego konto wpływają składki lub wtedy, gdy pomimo przyznania mu (po osiągnięciu wieku emerytalnego) prawa do emerytury kontynuuje działalność zawodową i dlatego ZUS nie rozpoczął jeszcze wypłaty jego emerytury – dodaje Iwona Kowalska-Matis
Więcej o: