Kto otrzyma 500 plus dla seniora? Musisz spełnić te warunki, aby dostać świadczenie

Dodatek 500 plus dla seniora, to kolejne świadczenie które mogą otrzymać emeryci. Kiedy wypłata 500 plus dla seniora? Okazuje się, że mogą otrzymać zastrzyk gotówki już niedługo. Niestety, nie każdy dostanie pieniądze. Należy spełnić określone warunki - jakie?

Dobre wieści dla seniorów, otrzymają dodatkowe świadczenia jeszcze w tym roku. Wielu z nich skarży się na niskie emerytury. Po trzynastej i czternastej emeryturze czas na świadczenie 500 plus dla seniora. Niestety, nie otrzyma go każdy. Seniorzy muszą spełnić określone warunki. W przeciwieństwie do czternastki, nie chodzi tu o próg dochodowy. Kto otrzyma 500 plus i czy tylko emeryci mogą go otrzymać? Sprawdź, jaki zastrzyk gotówki może trafić do twojego portfela i kiedy nastąpi pierwsza wypłata. 

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

500 Plus dla seniora, ale nie dla każdego. Są warunki-jakie?

O dodatkowe świadczenie 500 plus mogą ubiegać się seniorzy w trudnej sytuacji. 500 plus do tej pory było kojarzone z dodatkiem dla rodzin z dziećmi, bez względu na dochód i sytuację rodzinną. W przypadku seniorów sytuacja wygląda nieco inaczej. 500 plus dla seniora to dodatek, który przysługuje najbiedniejszym. Pieniądze otrzymają jedynie emeryci i renciści, którzy są niezdolni do samodzielnej egzystencji lub ci, którzy pobierają zasiłek pielęgnacyjny i mają ukończone 75 lat. Na pełną dodatkową pomoc finansową mogą liczyć też osoby o dochodzie, który nie przekracza progu 1727,08 zł brutto. Pozostali emeryci będą rozliczani na zasadzie "złotówka za złotówkę", a więc przekroczenie progu równa się obniżeniu świadczenia. Pieniądze będą wypłacane cyklicznie co miesiąc. 

500 plus dla seniora kiedy wypłata? Świadczenie zasili portfel najbiedniejszych

Do seniorów, a więc emerytów i rencistów w najtrudniejszej sytuacji pieniądze trafią na konta już niedługo. Świadczenie ma na calu poprawić sytuację materialną osób najstarszych i zrekompensować m.in cenę leków. Pierwsze wypłaty 500 plus dla seniora będą miały miejsce już w listopadzie tego roku. Należy zatem pospieszyć się ze składaniem wniosków, które trzeba złożyć przed 1 listopada, aby otrzymać pieniądze jak najwcześniej. Seniorzy, którzy złożą wniosek w późniejszym terminie mogą dostać pieniądze dopiero po świętach. Tyczy się to również osób, które dopiero rozpoczną pobieranie emerytury w listopadzie. 

Jak złożyć wniosek o 500 plus dla seniora? Pamiętaj o tych dokumentach

Aby złożyć wniosek o 500 plus dla seniora, konieczne jest skompletowanie następujących dokumentów:

  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • dokumentację medyczną,
  • wszystkie inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na rozpatrzenie wniosku np. dokumentacja z lecznicy rehabilitacyjnej lub zaświadczenie o stanie zdrowia (wydane przez lekarza nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku).

Dokumenty należy złożyć w najbliższym punkcie ZUS i czekać na rozpatrzenie wniosku. 

Więcej o: