Kiedy wypłata 14. emerytury? Pieniądze już wkrótce tafią na konta seniorów. Niestety nie wszystkich

Kiedy wypłata 14. emerytury? Zgodnie z zapowiedzią, świadczenie już wkrótce trafi do emerytów. Okazuje się jednak, że nie wszyscy dostaną szansę na dodatkowe wsparcie. Jakie warunki musimy spełniać?

14 emerytura już wkrótce pojawi się na kontach emerytów. Okazuje się jednak, że w przeciwieństwie do tzw. „trzynastki", wypłacane sumy nie będą sobie równe, a niektórzy emeryci wcale nie dostaną dodatku. Kto i kiedy dostanie dodatkowe pieniądze? Istotną kwestią okażą się dotychczasowe dochody.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Kiedy wypłata 14. emerytury? Nie wszyscy otrzymają dodatkową gotówkę

Wypłata 14. emerytury jest nieco inna niż „trzynastka", która pojawiła się na kontach emerytów już jakiś czas temu. Tym, co łączy oba te świadczenia, będzie natomiast brak konieczności składania wniosku. Oba przyznano emerytom z urzędu. Tymczasem „czternastka" stawia przed świadczeniobiorcami nieco więcej warunków. Największą rolę odegra tutaj kwestia dochodów. Aby otrzymać pełną kwotę 14. emerytury, nasze miesięczne świadczenie nie może wynosić więcej niż 2900 złotych brutto. Nie oznacza to jednak, że dodatkowe pieniądze nie trafią także do reszty. W takiej sytuacji wysokość „czternastki" zostanie pomniejszona na zasadzie „złotówka za złotówkę". Niestety rzeczywiście ok. 500 tysięcy emerytów, pobierających najwyższe świadczenia w kraju, zostaną całkowicie pozbawione możliwości otrzymania dodatku.

Nowe, obowiązujące od tygodnia przepisy pozwolą ZUS-owi domagać się zwrotu wszystkich emerytur wypłaconych w ostatnich pięciu latach. Ponowne przeliczenie emerytury po 65. "Składanie wniosków jest bezcelowe"

14. emerytura – tabela. Ile wyniesie wysokość świadczenia dla emerytów?

Ile dostaną emeryci? Wszystko będzie zależało od tego, jakiej wysokości świadczenie emerytalne pojawiało się dotychczas na ich kontach:

14. emerytura, tabela14. emerytura, tabela redakcja

Świadczenie pojawi się na kontach emerytów prawdopodobnie już w listopadzie, wraz z tradycyjną emeryturą. Ale warto mieć na uwadze jeszcze jedną rzecz. Osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny, ale zwlekają z wypełnieniem formalności, mogą otrzymać świadczenie ze sporym opóźnieniem, dlatego nie ma co kusić losu. Załatwmy wszystko zawczasu, aby później nie musieć martwić się o dodatki.

Więcej o: