Kogo obowiązują progi podatkowe? Każdą osobę fizyczną, która reguluje zobowiązania z fiskusem zgodnie ze skalą podatkową oraz składa PIT 36 bądź PIT 37. Rozliczanie tego podatku rządzi się prostą zasadą - w sytuacji, gdy nie osiągamy określonego limitu dochodu, płacimy niższą kwotę. Przekroczenie tej granicy zaś wiąże się z odprowadzaniem podatku zgodnie z podwyższoną stawką. Jakiej wysokości są progi podatkowe w 2021 roku? Odpowiadamy.
W naszym kraju od wielu lat istnieją dwa podstawowe progi podatkowe, które obowiązują jednostki zatrudnione na podstawie umowy o pracę oraz umowy zlecenie. W 2021 roku wynoszą one odpowiednio:
Polski Ład oznacza szereg zmian również w podatkach. Słyszeliśmy już o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, a także o planowanym podniesieniu drugiego progu podatkowego do 120 tys. złotych. Co jeszcze czeka nas w tym temacie? Jest przykra wiadomość dla przedsiębiorców oraz osób pracujących na etacie i jednocześnie pobierających wynagrodzenie powyżej 10 tys. zł brutto. Mianowicie: rząd odrzucił możliwość odliczenia części składki zdrowotnej w PIT. Ma być ona odjęta od otrzymywanego dochodu. W wielu przypadkach składka zdrowotna będzie wyższa i nie będzie już możliwości odbicia tych kosztów w formie PIT.