Progi podatkowe 2021 - ile wynoszą? Te kwoty mogą Cię zaskoczyć

Progi podatkowe 2021 - czym tak właściwie są? To nic innego jak granice dochódów rocznych. Do nich przypisana jest wysokość podatku dochodowego. Co się dzieje, kiedy taki limit przekraczamy? Musimy zapłacić wyższy podatek.

Kogo obowiązują progi podatkowe? Każdą osobę fizyczną, która reguluje zobowiązania z fiskusem zgodnie ze skalą podatkową oraz składa PIT 36 bądź PIT 37. Rozliczanie tego podatku rządzi się prostą zasadą - w sytuacji, gdy nie osiągamy określonego limitu dochodu, płacimy niższą kwotę. Przekroczenie tej granicy zaś wiąże się z odprowadzaniem podatku zgodnie z podwyższoną stawką. Jakiej wysokości są progi podatkowe w 2021 roku? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Czy nowy podatek od reklam wejdzie w życie?

Ile wynoszą progi podatkowe 2021? Poznaj ich wysokość

W naszym kraju od wielu lat istnieją dwa podstawowe progi podatkowe, które obowiązują jednostki zatrudnione na podstawie umowy o pracę oraz umowy zlecenie. W 2021 roku wynoszą one odpowiednio:

  • pierwszy - dotyczy osób, które osiągnęły dochód poniżej 85 528 zł,
  • drugi - dotyczy osób, które przekroczyły rocznie 85 528 zł.

Pieniądze - zdjęcie ilustracyjneEmerytury stażowe nowości 2021. Dla niektórych seniorów to prawdziwa rewolucja

Progi podatkowe 2021 a Nowy Ład. Jakich zmian możemy się spodziewać?

Polski Ład oznacza szereg zmian również w podatkach. Słyszeliśmy już o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, a także o planowanym podniesieniu drugiego progu podatkowego do 120 tys. złotych. Co jeszcze czeka nas w tym temacie? Jest przykra wiadomość dla przedsiębiorców oraz osób pracujących na etacie i jednocześnie pobierających wynagrodzenie powyżej 10 tys. zł brutto. Mianowicie: rząd odrzucił możliwość odliczenia części składki zdrowotnej w PIT. Ma być ona odjęta od otrzymywanego dochodu. W wielu przypadkach składka zdrowotna będzie wyższa i nie będzie już możliwości odbicia tych kosztów w formie PIT. 

Waloryzacja rent i emerytur 2021. Ile wynosi minimalna emerytura po podwyżce?Emerytura po mężu - więcej szkód niż korzyści? "To jest bardzo krzywdzące"

Więcej o: