Emerytury stażowe nowości 2021. Dla niektórych seniorów to prawdziwa rewolucja. Co się zmieni?

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział zmiany dotyczące emerytur stażowych w czasie kampanii wyborczej latem ubiegłego roku. Teraz ta obietnica może zostać spełniona. Rewolucja stażowa nie dla wszystkich może być korzystna. Emerytury stażowe nowości 2021 mogą zaskoczyć. Czego będą dotyczyć i kiedy mogą wejść w życie?

Emerytury stażowe to temat, o którym jest głośno od kilku miesięcy. Jest to związane z jedną z obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy. Temat ponownie został podjęty i wygląda na to, że istnieją realne szanse aby wszedł w życie już niedługo. Projekt został poparty m.in przez "Solidarność". Zmiany dotyczą nie wieku emerytalnego, a czasu wykonywanej pracy przez emeryta w przeszłości. Nie każdy może zyskać na tej rewolucji. Kiedy emerytury stażowe mogą wejść w życie i komu się to opłaci?

Zobacz wideo Jaka część naszych składek z OFE będzie przekazana do IKE/ZUS? [Q&A]

Emerytury stażowe 2021 nowości. Czego dotyczy projekt i kto na nim zyska?

W związku z rewolucją stażową, Rząd zapowiedział zmiany, które być może wejdą w życie już w 2022 roku. Projekt rządowy wspiera "Solidarność", a ich postulaty dotyczące emerytur stażowych mówią m.in o zmianie wieku niezbędnego do przejścia na emeryturę stażową, stażu pracy, wieku emerytalnym różnym zależnie od płci, a także składce emerytalnej która nie przekracza określonego progu. Na emeryturach stażowych mogą zyskać osoby, które i tak planują kontynuować pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Ich emerytura może wzrosnąć. Niestety, ma to też ciemne strony. Część emerytów może opóźniać składanie wniosków o emeryturę, celem otrzymania wyższych świadczeń. 

Emerytury stażowe 2021. Jakie zmiany zapowiedział prezydent?

Zmiany dotyczące emerytur stażowych 2021 przewidują m.in fakt, że o przejściu na emeryturę nie będzie decydować wiek, tylko staż pracy. Kolejnym punktem projektu jest zmiana dotycząca wieku w odniesieniu do stażu pracy. Zgodnie z założeniami, o przejściu na emeryturę nie będzie decydować wiek, tylko staż pracy. Tym samym prawo do świadczenia byłoby zależne od liczby przepracowanych lat:

  • 35 lat dla kobiet,
  • 40 lat dla mężczyzn.

Kiedy emerytury stażowe wejdą w życie? Prezydent nie wyklucza, że to już niedługo

Prace nad emeryturami stażowymi zostały opóźnione przez pandemię koronawirusa. Prezydent w swoich przemówieniach zapewnia jednak, że nadal trwają prace nad projektem i ich realizacja jest możliwa całkiem niedługo. Jeśli emerytury stażowe wejdą w życie, oznacza to że np. kobieta, która zaczęłaby prace w wieku lat 20, mogłaby przejść na emeryturę po w wieku 55 lat. Dla wielu pracowników jest to dobra wiadomość.

Więcej o: