Jakie jest najniższe wynagrodzenie 2022? Minimalne wynagrodzenie będzie wyższe niż się spodziewano

Podwyżka płacy minimalnej jest możliwa już całkiem niedługo. Rząd zatwierdził projekt, a wielu pracowników ma powody do radości. Wzrośnie minimalne wynagrodzenie 2022. Kiedy podwyżka pensji i ile wyniesie najniższe wynagrodzenie 2022? Kwota może zaskoczyć.

Minimalne wynagrodzenie zgodnie z danymi, które zostały wyliczone przez GUS otrzymuje 2,2 mln Polaków. Ta znaczna część społeczeństwa ma powody do radości. w 2022 roku pensja minimalna wzrośnie, zmianie ulegnie również minimalna stawka godzinowa. Oznacza to, że osoby, które zarabiały do tej pory najmniej będą otrzymywać wyższe wynagrodzenie za dotychczas wykonywaną pracę. Wypłata wzrośnie nawet o kilkaset złotych, a to może poprawić sytuację materialną wielu rodzin.

Zobacz wideo Podwyżki dla polityków? Szłapka: Myślę, że Senat odrzuci ten projekt

Najniższe wynagrodzenie 2022: Kogo dotyczy podwyżka?

Podwyżka płacy minimalnej dotyczy wyłącznie osób, których wynagrodzenie nie przekracza najniższej krajowej. Oznacza to, że wyższą pensję już niedługo otrzymają osoby zarabiające dotychczas najmniej. Nie oznacza to jednak, że pieniądze tylko do osób zatrudnionych na umowę o pracę, ale także tych rozliczających się z pracodawcą na podstawie umowy o dzieło oraz umowy zlecenie. Podwyżka dotyczy również wzrostu stawki godzinowej. Osoby zatrudnione mogą zyskać nawet kilkaset złotych. 

Minimalne wynagrodzenie 2022 będzie znacznie wyższe. Ile wyniesie?

Zgodnie z uchwalonym projektem, minimalne wynagrodzenie za pracę od nowego roku wzrośnie o 210 złotych brutto, czyli będzie wynosić 3 010 zł. Zmianie ulegnie również stawka godzinowa. "Za godzinę" pracownik otrzyma o 1,40 więcej niż w roku 2021. To oznacza, że stawka godzinowa w 2022 roku będzie wynosić minimum 19,70 zł. Dla osób zatrudnionych oznacza to wzrost wypłaty o 175,58 zł na rękę, a więc 2 202,72 zł netto. Należy jednak wziąć pod uwagę możliwe zmiany podatkowe, które mogą wpłynąć na zmianę tej kwoty. Póki co nie są one planowane. 

Minimalne wynagrodzenie 2022 od kiedy wzrośnie? Podwyżka już niedługo

Rząd zapowiedział zmianę w wypłatach minimalnych już w styczniu 2022. Oznacza to, że osoby zatrudnione przed styczniem 2022, które otrzymują płacę minimalną, będą musiały podpisać nową umowę, lub umowę z poprawkami dotyczącymi wynagrodzenia. Osoby zatrudnione po styczniu 2022 roku będą już zatrudnione na nowych warunkach, które równają się wyższej stawce godzinowej i wyższej pensji.

Więcej o: