Zmiany w Kodeksie pracy 2021. Wyższe kary i zmiany dotyczące pracy zdalnej

Zmiany w Kodeksie pracy 2021. W Kodeksie pracy pojawi się wiele ważnych zmian, które będą dotyczyły zarówno pracowników, jak i pracodawców w Polsce. Jakie przepisy wejdą w życie, a które już obowiązują?

Zmiany w Kodeksie pracy zostały zapowiedziane już w 2020 roku. Część proponowanych rozwiązań została już wprowadzona, a nad częścią trwają prace. Czego dotyczą zmiany w Kodeksie pracy

Zobacz wideo Soboń: W Nowym Ładzie będą też propozycje podatkowe

Pieniądze - zdjęcie ilustracyjne Emerytury stażowe nowości 2021. Dla niektórych seniorów to prawdziwa rewolucja

Zmiany w Kodeksie pracy 2021. Kary za zatrudnianie alimenciarzy i ewidencja umów o dzieło 

Część zmian weszła w życie pod koniec ubiegłego roku lub na początku 2021. Od 1 grudnia 2020 roku zostały podniesione kary dla pracodawców, którzy zatrudniają osoby uchylające się od obowiązku alimentacyjnego. Pracodawca, który zatrudnia alimenciarza, może zapłacić nawet 45 tys. zł grzywny. 

Od stycznia bieżącego roku pracodawcy mają obowiązek zgłaszania do ZUS-u każdą zawieraną umowę o dzieło. Rejestrowane muszą być wszystkie tego typu umowy zawarte od początku bieżącego roku. Na zgłoszenie formalności pracodawca ma 7 dni od momentu zawarcia umowy z pracownikiem.

Wyjątkami od tej zasady są sytuacje, w których pracodawca zawiera umowę o dzieło:

  • ze swoim pracownikiem zatrudnionym już wcześniej na innych podstawach,
  • zawarta z innym podmiotem,
  • zawarta z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonywanie usług, które wchodzą w zakres ich działalności.

Zmiany w Kodeksie pracy 2021. Wydłużenie ważności badań okresowych

Ze względu na pandemię koronawirusa została wydłużona ważność badań okresowych. Od grudnia 2020 pracownicy mają więcej czasu na wykonanie badań, a pracodawcy na zorganizowanie ich dla podwładnych. W przypadku osób zatrudnionych na stanowisku innym niż biurowe czas ponownego wykonania badań wydłużony został do 180 dni. 

Zmiany w Kodeksie pracy 2021 - wzrost płacy minimalnej

Wraz z początkiem 2021 roku zmieniło się także najniższe krajowe wynagrodzenie. Rząd zdecydował, że osoby pracujące na pełnym etacie nie mogą zarabiać mniej niż 2800 złotych brutto, czyli 1 920,62 zł. Wraz ze wzrostem najniższej krajowej wzrosną także dodatki czy odprawy.

116 mln zł wydadzą Żory na inwestycje w 2022 roku Jakie jest najniższe wynagrodzenie 2022? Minimalne wynagrodzenie 2022 wzrośnie

Zmiany w Kodeksie pracy 2021. Trwają prace nad regulacjami dotyczącymi pracy zdalnej

Od maja 2021 roku trwają także prace nad uregulowaniem zasad pracy zdalnej. Celem nowych regulacji jest doprecyzowanie praw i obowiązków pracodawców i pracowników związanych ze świadczeniem pracy poza zakładem pracy, w tym przede wszystkim obowiązków w zakresie BHP, a także ochroną danych przekazywanych pracownikowi.

Zmiany mają zostać wprowadzone do Kodeksu pracy jeszcze w tym roku. Do tego czasu pracodawcy mogą posiłkować się tymczasowymi regulacjami wynikającymi z tzw. Tarczy Antykryzysowej. 

Więcej o: