Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury? Oburzenie społeczeństwa nie ma podstaw

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury. Okazuje się, że wszelkie spekulacje na ten temat nie mają prawa bytu. Czy to oznacza, że możemy spać spokojnie?

Wielu pracodawców coraz częściej proponuje nam zatrudnienie na podstawie umowy zlecenie. Dlaczego? To dla nich spory komfort, chociażby ze względu na brak przymusu udzielenia urlopu czy przeprowadzania szkolenia BHP. Okazuje się jednak, że tego typu dokument może być sporym problemem dla pracownika. Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury? Musimy rozważyć dwie kwestie

Umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną, co oznacza, że nie podlega ona regulacjom Kodeksu Pracy. Zanim jednak spiszemy ją na straty, musimy zastanowić się, jak to jest tak naprawdę z relacją umowa zlecenie – emerytura. Jak dobrze wiemy, wysokość emerytury zależy od wysokości składek odprowadzanych przez świadczeniobiorcę na przestrzeni lat. I tutaj uwaga, wbrew opiniom, umowa zlecenie jest umową oskładkowaną, co oznacza, że składki są obowiązkowe dla wszystkich. Wyjątek stanowią przy tym studenci do 26. roku życia. Inną sprawą jest jednak to, czy umowa zlecenie wlicza się do stażu pracy, którego odpowiednia ilość uprawnia nas między innymi do:

  • wyższego wymiaru urlopu
  • urlopu wychowawczego
  • świadczenia przedemerytalnego

Umowy cywilnoprawne niestety nie wliczają się do stażu pracy, a co za tym idzie, pracownik zatrudniony na podstawie umowy zlecenie, nie ma prawa do powyższych przywilejów, ani do wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury? Możemy spać spokojnie

Wiele osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie martwi się o swoją przyszłość. Jak się okazuje, niepotrzebnie. Jeśli nasza umowa jest oskładkowana, niezależnie od tego, czy jest to umowa o pracę czy umowa cywilnoprawna, wszelkie środki od niej odprowadzane trafiają do składki emerytalnej. Jednak czas przepracowany na podstawie umowy nie zostanie wliczony do stażu pracy.

Więcej o: