Kiedy zmieniamy czas na zimowy? To już niedługo. W tym roku wypada z soboty na niedzielę

Kiedy jest zmiana czasu z letniego na zimowy? Już niedługo po raz kolejny przestawimy zegarki. W tym roku zmieniamy czas na zimowy w weekend. Pomimo tego, że ten zwyczaj ma swoich przeciwników, są również jego dobre strony. Niedługo będziemy spać o godzinę dłużej.

Zmiany czasu od lat są zwyczajem wielu krajów na świecie. Mają swoje plusy, o których wiele lat temu pisał m.in Benjamin Franklin. I chociaż chodziło wtedy o zwykłą oszczędność świec, w późniejszym czasie zwracano uwagę także na efektywność pracy, a w postępie ewolucji - oszczędność prądu. Pierwsi postanowili przestawiać zegarki Niemcy. Za nimi zdecydowali się na ten zwyczaj m.in Amerykanie. Do dziś zmiany czasu mają w założeniu powodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu, a więc czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego. Przesuwając czas o godzinę do tyłu zimą, zyskujemy lepszy sen i również, więcej światła w ciągu dnia. Zmiana czasu ma swoich licznych przeciwników, a już kilka lat wstecz zaczęto mówić o rezygnacji z tej osobliwej "tradycji". W tym roku ponownie przestawimy jednak wskazówki. Kiedy dokładnie? Być może jest to po raz ostatni.

Zobacz wideo

Kiedy zmieniamy czas na zimowy 2021? Termin przypada z soboty na niedzielę

Data zmiany czasu z letniego na zimowy jest niezmienna. Każdego roku przypada w jednakowym terminie i jest to z 30 na 31.10. Przestawimy wtedy wskazówki zegarów o godzinę do tyłu, a dokładniej z godziny 3:00 na 2:00, zyskując jednorazowo dodatkową godzinę snu. W tym roku wypada to w weekend.

Gdy stracimy pracę, zanim osiągniemy wiek emerytalny, możemy się starać o świadczenie przedemerytalne. Musimy spełnić warunki wiekowe i stażowe.Świadczenie przedemerytalne 2021. Jakie warunki trzeba spełniać? Pilnuj terminu

Kiedy jest zmiana czasu? Nie we wszystkich krajach zmiana czasu wygląda tak samo

Wbrew przypuszczeniom wielu osób zmiana czasu nie obowiązuje we wszystkich krajach. Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie (między innymi prawie we wszystkich państwach w Europie) jednak są wyjątki. Zmiany czasu w Europie nie przeprowadzają Islandia, Rosja i Białoruś. Za ciekawostkę uważa się, że zimą 1946/1947 w Czechosłowacji zastosowano czas zimowy, kiedy od 1 grudnia 1946 do 23 lutego 1947 czas został przesunięty o 1 godzinę do tyłu w stosunku do czasu strefowego (więc w odwrotnym kierunku niż czas letni). Był to jedyny wyjątek. 

Ludzie - zdjęcie ilustracyjneJak sprawdzić czy spis powszechny został wysłany? Upewnij się i uniknij kary

Do kiedy przestawiamy wskazówki? Możliwe, że w 2021 roku po raz ostatni

Z uwagi na brak wystarczających korzyści, które niesie za sobą zmiana czasu, w roku 2018 Unia Europejska przeprowadziła internetową ankietę, w której zdecydowana większość ankietowanych opowiedziała się za zaprzestaniem zmian czasu. Komisja Europejska uszanowała to zdanie i w marcu 2019 Parlament Europejski zatwierdził plan zniesienia zmiany czasu w państwach unijnych od roku 2021. W związku z wybuchem pandemii COVID-19 działania te zostały chwilowo wstrzymane. Jeśli zostaną wznowione w niedalekim czasie, istnieje możliwość, że zmiana czasu w październiku będzie ostatnią. 

Więcej o: