Kiedy zmieniamy czas na zimowy? To już niedługo. W tym roku wypada z soboty na niedzielę

Kiedy jest zmiana czasu z letniego na zimowy? Już niedługo po raz kolejny przestawimy zegarki. W tym roku zmieniamy czas na zimowy w weekend. Pomimo tego, że ten zwyczaj ma swoich przeciwników, są również jego dobre strony. Niedługo będziemy spać o godzinę dłużej.

Zmiany czasu od lat są zwyczajem wielu krajów na świecie. Mają swoje plusy, o których wiele lat temu pisał m.in Benjamin Franklin. I chociaż chodziło wtedy o zwykłą oszczędność świec, w późniejszym czasie zwracano uwagę także na efektywność pracy, a w postępie ewolucji - oszczędność prądu. Pierwsi postanowili przestawiać zegarki Niemcy. Za nimi zdecydowali się na ten zwyczaj m.in Amerykanie. Do dziś zmiany czasu mają w założeniu powodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu, a więc czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego. Przesuwając czas o godzinę do tyłu zimą, zyskujemy lepszy sen i również, więcej światła w ciągu dnia. Zmiana czasu ma swoich licznych przeciwników, a już kilka lat wstecz zaczęto mówić o rezygnacji z tej osobliwej "tradycji". W tym roku ponownie przestawimy jednak wskazówki. Kiedy dokładnie? Być może jest to po raz ostatni.

Zobacz wideo

Kiedy zmieniamy czas na zimowy 2021? Termin przypada z soboty na niedzielę

Data zmiany czasu z letniego na zimowy jest niezmienna. Każdego roku przypada w jednakowym terminie i jest to z 30 na 31.10. Przestawimy wtedy wskazówki zegarów o godzinę do tyłu, a dokładniej z godziny 3:00 na 2:00, zyskując jednorazowo dodatkową godzinę snu. W tym roku wypada to w weekend.

Kiedy jest zmiana czasu? Nie we wszystkich krajach zmiana czasu wygląda tak samo

Wbrew przypuszczeniom wielu osób zmiana czasu nie obowiązuje we wszystkich krajach. Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie (między innymi prawie we wszystkich państwach w Europie) jednak są wyjątki. Zmiany czasu w Europie nie przeprowadzają Islandia, Rosja i Białoruś. Za ciekawostkę uważa się, że zimą 1946/1947 w Czechosłowacji zastosowano czas zimowy, kiedy od 1 grudnia 1946 do 23 lutego 1947 czas został przesunięty o 1 godzinę do tyłu w stosunku do czasu strefowego (więc w odwrotnym kierunku niż czas letni). Był to jedyny wyjątek. 

Do kiedy przestawiamy wskazówki? Możliwe, że w 2021 roku po raz ostatni

Z uwagi na brak wystarczających korzyści, które niesie za sobą zmiana czasu, w roku 2018 Unia Europejska przeprowadziła internetową ankietę, w której zdecydowana większość ankietowanych opowiedziała się za zaprzestaniem zmian czasu. Komisja Europejska uszanowała to zdanie i w marcu 2019 Parlament Europejski zatwierdził plan zniesienia zmiany czasu w państwach unijnych od roku 2021. W związku z wybuchem pandemii COVID-19 działania te zostały chwilowo wstrzymane. Jeśli zostaną wznowione w niedalekim czasie, istnieje możliwość, że zmiana czasu w październiku będzie ostatnią. 

Więcej o: