Ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia. Kto może wnioskować? Seniorzy są oburzeni

Nowe tablice średniego dalszego trwania życia motywują seniorów do składania wniosków o ponowne przeliczenie emerytury. Jak się okazuje jednak, w przypadku większości, działania te nie mają najmniejszego sensu. Na pozytywną decyzję z ZUS mogą liczyć tylko niektórzy emeryci.

Mnóstwo emerytów wybiera się do ZUS-u z nadzieją na pozytywne rozpatrzenie wniosku o ponowne przeliczenie emerytury. Okazuje się jednak, że tylko niewielka część z nich może liczyć na taki obrót sprawy. Większość z nich spotka się z kategoryczną odmową. Dlaczego?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Ponowne przeliczenie emerytury po 65, roku życia. Kogo dotyczy?

Szum medialny wokół benefitów, które uzyskali niektórzy emeryci, po ponownym przeliczeniu emerytury sprawił, że wielu seniorów postanowiło poczynić podobne kroki, wnioskując do ZUS-u. Jednak prawda jest taka, że działania mają sens tylko wtedy, gdy zaczęliśmy pobierać świadczenie emerytalne najwcześniej 1 kwietnia 2021. W innym przypadku wnioski nie mają podstaw do zaakceptowania, ponieważ na kontach ludzi, którzy przeszli na emeryturę „X" lat temu, nic się nie zmienia. I choć nowe tablice średniego dalszego trwania życia wydają się być korzystniejsze niż dotychczasowe, nie każdy dostanie szansę na to, by z nich skorzystać.

Składanie wniosków jest bezcelowe i generuje tylko niepotrzebną „papierologię" - mówi dla infor.pl Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia a tablice średniego dalszego trwania życia

Emerytura ustalana jest na podstawie tablic średniego dalszego trwania życia. Tablice, które obowiązują od 1 kwietnia 2021 do 31 marcia 2022, obserwują spadek średniej długości życia ze względu na pandemię koronawirusa. Warto zaznaczyć jednak, że obowiązują one jedynie te osoby, które przeszły na emeryturę nie wcześniej niż 1 kwietnia 2021.

Krótko mówiąc, przeliczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy emeryt dalej pracuje i na jego konto wpływają składki lub wtedy, gdy pomimo przyznania mu (po osiągnięciu wieku emerytalnego) prawa do emerytury kontynuuje działalność zawodową i dlatego ZUS nie rozpoczął jeszcze wypłaty jego emerytury – dodaje Iwona Kowalska-Matis
Więcej o: