Okres zasiłkowy w 2022 roku ulegnie zmianie. Mowa o czasie, który przysługuje choremu podczas niezdolności do pracy na płatne odzyskanie sił. W tym momencie chory może pobierać świadczenie przez okres aż 182 dni. W tym czasie powinien w pełni powrócić do zdrowia i po urlopie kontynuować pracę. Jeśli tak się nie zdarzy, dalszy czas rekonwalescencji nie będzie płatny. Rząd zadecydował o zmianach w 2022 roku, które skrócą ten czas o znaczną liczbę dni. Dla niektórych pracowników może być to spore zaskoczenie. Kiedy zmiany wejdą w życie w 2022 roku i jakie konsekwencje czekają chorych?
Zmiany w zasiłkach chorobowych wejdą w życie już w 2022 roku. Rząd zatwierdził reformy, które tyczą się m.in znacznego skrócenia okresu pobierania zasiłku chorobowego. Za datę wejścia w życie rozporządzenia wybrano 1 stycznia 2022. Przyczyną nowych zasad jest nadwyrężanie zaufania pracodawców. Pracownicy nie korzystali z urlopu zdrowotnego w celu do tego przeznaczonym, co stanowiło duże straty finansowe dla pracodawcy. Nowa ustawa ma uregulować te zachowania.
Maksymalny czas trwania choroby, który jednocześnie jest płatny, obecnie wynosi 182 dni. Przez ten czas chory pobiera wynagrodzenie i może spokojnie odzyskiwać siły. Jeśli jednak przez jeden dzień poczuje się lepiej, a potem znów zachoruje, to okres 182 dni nalicza się ponownie. Nowe zasady które wejdą w życie w 2022 roku zmienią ten przepis. Wliczać się będzie bowiem czas pobierania wcześniejszego zasiłku chorobowego. Pracodawca będzie zatem brał pod uwagę wszystkie okresy dotychczasowych chorób, jeśli nie wystąpi pomiędzy nimi przerwa przekraczająca 60 dni. Nowe prawo mówi również o skróceniu okresu pobierania zasiłku chorobowego do 92 dni. Czas płatnej choroby zmniejszy się więc o połowę.
Obecnie w 2021 roku maksymalny okres zasiłkowy wynosi 182 dni, natomiast jeśli przyczyną choroby jest gruźlica albo niezdolność do pracy przypada na okres ciąży, wówczas okres zasiłkowy wynosi 270 dni. Zmiany dotyczące zasiłku chorobowego w 2022 roku nie dotyczą wszystkich osób. W szczególnych przypadkach czas pobierania zasiłków będzie dłuższy niż 92 dni. Tyczy się to przede wszystkim kobiet w ciąży. Natomiast jeśli pierwsza niezdolność do pracy będzie spowodowana ciążą, a kolejna choroba będzie wynikała z innej przyczyny, oba okresy "choroby" zostaną zliczone do jednego okresu zasiłkowego, co znacząco skróci okres pobierania zasiłku. Aktualnie taka sytuacja spowodowałaby otworzenie nowego okresu zasiłkowego po przerwie. Wiele kobiet zachodziło w przeszłości w kolejną ciążę od razu po ustaniu okresu ochronnego. Takie zachowanie nie powinno mieć miejsca i naraża pracodawcę na straty.