Zmiany podatkowe 2022. Polski Ład modyfikuje system podatkowy. Okazuje się, że wiele stracimy

Zmiany podatkowe 2022: Polski Ład zapowiada korzystne modyfikacje w systemie podatkowym. Okazuje się jednak, że wcale nie będzie tak kolorowo. Wiele osób zostanie obciążonych realnym wzrostem obciążeń podatkowych.

Polski Ład zapowiada zmiany podatkowe od 1 stycznia 2022 roku. Zgodnie z zapowiedziami, zwiększenie kwoty wolnej od podatku oraz podwyższenie progu podatkowego, miały wpłynąć na poprawienie sytuacji finansowej wielu osób. Okazuje się jednak, że część z nas ostatecznie może na tym sporo stracić. Dlaczego finalny efekt będzie inny niż ten, który nam zapowiadano?

Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?

Zmiany podatkowe 2022. Wyższa kwota wolna od podatku

Jeszcze jakiś czas temu kwota wolna od podatku wynosiła niewiele ponad trzy tysiące złotych. Z biegiem lat jej wysokość zaczęła wzrastać, ale obowiązywało to jedynie osoby, które zyskiwały niskie dochody. Od przyszłego roku kwota wolna od podatku ma wynosić 30 tysięcy złotych i będzie dotyczyła wszystkich osób, które stosują zasady ogólne, tj. skalę podatkową.

Zmiany podatkowe 2022. Podniesienie drugiego progu podatkowego

Jak do tej pory drugi próg podatkowy nie zmieniał się przez wiele lat. Polski Ład proponuje podwyższenie go do kwoty 120 tysięcy złotych. Jak do tej pory granicą było 85 458 złotych. I choć na pierwszy rzut oka zmiana ta wydaje się być pozytywna, korzyści odczuje tylko część społeczeństwa. Bardzo wiele osób będzie musiała zapłacić wyższe daniny ze względu na zmianę zasad ustalania wysokości i likwidację możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

Zmiany podatkowe 2022. Modyfikacje dotyczące składki zdrowotnej

Płynnym akcentem przejdziemy teraz do składki zdrowotnej, która do tej pory była opłacana przez przedsiębiorstwa ryczałtowo. Jej wymiarem było 75 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale poprzedniego roku. W przyszłym roku jednak każdy przedsiębiorca będzie musiał zapłacić składkę zależną od pozyskiwanego dochodu. Im większy dochód, tym większa składka.

Warto także wspomnieć o tym, że od 1 stycznia 2022 podatnicy nie będą mogli odliczyć składki zdrowotnej od podatku. Oznacza to, że wciąż będziemy musieli oddać procent podstawy wymiaru składki, przy czym będziemy musieli opłacić ją w pełni. Jak do tej pory 7,75 procent mogliśmy odliczyć. To realny wzrost obciążeń podatkowych.

Zamiany w systemie emerytalnym – emerytura bez podatku

Warto wspomnieć także o niektórych zmianach dotyczących emerytów. Ci, którzy pobierają najniższe świadczenia, zostaną objęci emeryturą bez podatku. Więcej przeczytacie o tym w artykule: Emerytura bez podatku 2022 - tabela. Czy zmiany przyniosą seniorom zysk? Niektórzy mogą wiele stracić.

Więcej o: