Nowy dowód osobisty - przed nami zmiany. Rewolucja nadejdzie jeszcze w tym roku

Już niedługo będziemy mogli otrzymać nowy dowód osobisty. Data wydawania tego dokumentu tożsamości była wielokrotnie przekładana przez rząd, ale finalnie udało się - znamy termin. Nowych dowodów możemy spodziewać się jeszcze w tym roku.

Wygląd dowodów osobistych był już modyfikowany, jednak przed nami kolejna zmiana. I to w tym roku. Nowa forma tego rodzaju dokumentu tożsamości będzie dostępna za kilka tygodni. Kiedy dokładnie będzie można odebrać nowy dowód osobisty i na czym polega zmiana? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Jak Britney Spears straciła kontrolę nad własnym życiem? Zwiastun dokumentu "The New York Timesa"

Nowy dowód osobisty - poznaj termin 

Najnowszy dowód osobisty będzie wzbogacony o drugą warstwę biometryczną. Zgodnie z planami, zostanie on wdrożony w niedzielę 7 listopada 2021 roku. Oznacza to, że od poniedziałku 8 listopada 2021 roku powinien być dostępny w urzędach. Czy to ostateczny termin? Wszyscy mają taką nadzieję. Wcześniejsze zmiany daty wynikały z zakłóceń w sprzęcie, który pomagał przy wyrabianiu nowych dowodów osobistych i po prostu nie spełniał wymogów bezpieczeństwa. Wszystkie gminy na terenie naszego kraju otrzymały nowe czytniki linii papilarnych, w związku z tym wszelkie komplikacje zostały wyeliminowane. 

Nowy dowód osobisty wymaga dwóch odcisków palców. Zmieniono zasady bezpieczeństwa

Czym będą różniły się nowe dowody osobiste od starych? Obywateli czeka dodatkowe złożenie odcisku palców. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Pierwszy odcisk będzie trzeba zostawić przy składaniu wniosku o dokument tożsamości, a drugi przy jego odbiorze. W ten sposób urzędnicy będą pewni, że nowy dowód osobisty zostanie przekazany do prawdziwego właściciela. Nowe dokumenty trafią do osób powyżej 12. roku życia. Będą one ważne przez 10 lat. Młodsze osoby nie będą musiały zostawiać swoich odcisków, a ich dokumenty stracą ważność po upływie 5 lat. 

Więcej o: