Najniższe wynagrodzenie 2022 - ta kwota może Cię zaskoczyć. Jest wyższa niż się tego spodziewano

Niedługo czeka nas podwyżka najniższej pensji przypadającej na miesiąc. Projekt został zatwierdzony przez rząd, w związku z czym możemy spodziewać wzrostu wysokości minimalnej krajowej. Ile dokładnie wyniesie najniższe wynagrodzenie 2022?

Według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego, minimalną krajową pobiera 2,2 mln Polaków. W przyszłym roku czeka ich wzrost pensji, który może stanowić dla niektórych zaskoczenie. Modyfikacji zostanie poddana również stawka godzinowa. W związku z tym sytuacja materialna wielu rodzin może się znacznie poprawić. Jakie dokładnie zmiany nadejdą w przyszłym roku?

Zobacz wideo Jaki poziom może osiągnąć płaca minimalna w 2022 roku? [Q&A]

Najniższe wynagrodzenie 2022 - podwyżka już wkrótce

Z podwyżką wynagrodzenia spotkają się osoby, których zarobki nie przekraczają najniższej pensji przypadającej na miesiąc. Pracownicy z umową o pracę, dzieło oraz zlecenie mogą wiele zyskać i to już na początku przyszłego roku. Niektórzy otrzymają dodatkowo nawet kilkaset złotych. Zgodnie z zapowiedziami, minimalna pensja wzrośnie o 210 złotych brutto, czyli będzie wynosiła 3 010 zł. Jak będzie wyglądała z kolei najniższa stawka godzinowa? Pracownik otrzyma o 1,40 więcej niż w roku 2021 - 19,70 zł. W związku z tym pracownicy odczują wzrost wynagrodzenia o 175,58 zł na rękę, czyli otrzymają 2 202,72 zł netto. Takie modyfikacje będą obowiązywały od stycznia 2022 roku. Osoby zatrudnione przed początkiem nowego roku, będą musiały podpisać nową umowę w celu otrzymania większego wynagrodzenia.

Najniższe wynagrodzenie 2021 - jak sytuacja wygląda obecnie?

Dziś sytuacja finansowa Polaków, którzy zarabiają najmniej wygląda następująco: za miesiąc pracy przypada najniższa krajowa w wysokości 2800 zł brutto. Co z wysokością minimalnej stawki godzinowej? Wynosi ona 18,30 zł brutto za godzinę.

Więcej o: