Do 30 września był czas na wzięcie udziału w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań 2021. Jest to badanie statystyczne realizowane raz na 10 lat w niemal każdym kraju na świecie, zgodnie z zaleceniami i standardami organizacji międzynarodowych, takich jak UE i ONZ. Spis pozwala uzyskać odpowiedź na pytania: "ilu nas jest", "kim jesteśmy" i "jak żyjemy".
Spisy powszechne są często dla państwa jedynym źródłem danych o wyznaniu, narodowości czy stopniu niepełnosprawności. Dane uzyskane podczas spisu powszechnego zostaną opracowane, a na ich podstawie rząd będzie podejmował najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata. Wyniki spisów powszechnych pozwalają dokonywać międzynarodowych porównań. W Unii Europejskiej mają przełożenie na wysokość dotacji unijnych i liczbę miejsc w parlamencie.
Udział w spisie był obowiązkowy i powinien wziąć w nim udział każdy, kto na stałe lub czasowo mieszka w Polsce. Czy można jeszcze się spisać przez internet lub telefon? Dla tych, którzy nie dopełnili obowiązku spisowego, nie mamy dobrej wiadomości. Po 30 września nie ma już żadnej możliwości spisania się.
Na osoby, które nie wzięły udziału w Narodowym Spisie Powszechnym, zostanie nałożona grzywna w wysokości 5 tys. złotych. Kary spodziewać się mogą także ci, którzy podali fałszywe informacje. Za podanie informacji niezgodnych ze stanem faktycznym grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.