Spis powszechny po terminie. Czy można się jeszcze spisać przez internet?

Od 1 kwietnia do 30 września 2021 trwał Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Czy można się jeszcze spisać przez internet? Jakie są kary za niewzięcie udziału w spisie powszechnym?

Do 30 września był czas na wzięcie udziału w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań 2021. Jest to badanie statystyczne realizowane raz na 10 lat w niemal każdym kraju na świecie, zgodnie z zaleceniami i standardami organizacji międzynarodowych, takich jak UE i ONZ. Spis pozwala uzyskać odpowiedź na pytania: "ilu nas jest", "kim jesteśmy" i "jak żyjemy". 

Zobacz wideo Scheuring-Wielgus o "lex TVN": PiS chce cenzurować radio, telewizję i internet (11.08.2021 r.)

Narodowy Spis Powszechny - po co się spisywaliśmy? 

Spisy powszechne są często dla państwa jedynym źródłem danych o wyznaniu, narodowości czy stopniu niepełnosprawności. Dane uzyskane podczas spisu powszechnego zostaną opracowane, a na ich podstawie rząd będzie podejmował najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata. Wyniki spisów powszechnych pozwalają dokonywać międzynarodowych porównań. W Unii Europejskiej mają przełożenie na wysokość dotacji unijnych i liczbę miejsc w parlamencie. 

Spis powszechny po terminie. Czy można się jeszcze spisać przez internet? 

Udział w spisie był obowiązkowy i powinien wziąć w nim udział każdy, kto na stałe lub czasowo mieszka w Polsce. Czy można jeszcze się spisać przez internet lub telefon? Dla tych, którzy nie dopełnili obowiązku spisowego, nie mamy dobrej wiadomości. Po 30 września nie ma już żadnej możliwości spisania się. 

Spis powszechny - kara. Za niewzięcie udziału w spisie zostanie nałożona grzywna

Na osoby, które nie wzięły udziału w Narodowym Spisie Powszechnym, zostanie nałożona grzywna w wysokości 5 tys. złotych. Kary spodziewać się mogą także ci, którzy podali fałszywe informacje. Za podanie informacji niezgodnych ze stanem faktycznym grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności. 

Więcej o: