Emeryci pytają: "kiedy 14 emerytura 2021" Nie każdy może liczyć na dodatkowe pieniądze

Emeryci pytają o to, kiedy wypłata 14 emerytury. Na ten obiecany zastrzyk gotówki trzeba jeszcze niestety poczekać. Warto podkreślić, że czternasta emerytura nie będzie dla każdego. Sprawdź czy, należy się tobie.

Już nie długo emeryci mogą spodziewać się dodatkowego zastrzyku gotówki. 14 emerytura nie trafi jednak do wszystkich, otrzymają ją najbiedniejsi emeryci. Stanie się tak dlatego, że świadczenie uzależnione jest od miesięcznych dochodów.

Zobacz wideo PiS zaproponuje emeryturę bez podatku do 2,5 tys. zł? Kuczyński: Coś tu nie gra

Kiedy wypłata 14 emerytury? Pieniądze już niebawem na kontach emerytów

Klienci ZUS mogą spodziewać się już niedługo czternastej emerytury na swoich kontach. Wypłaty mają nastąpić w listopadzie 2021 r. wraz z podstawowym świadczeniem. Będzie podlegało ono oskładkowaniu i opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Prawdopodobnie wypłata jest jedynie jednorazowa i nie wiadomo czy pojawi się w następnych latach. 

Czternasta emerytura. Kto może liczyć na dodatkowe pieniądze? 

14 emerytura trafi do osób ubezpieczone w powszechnym systemie emerytalnym, rolników oraz służb mundurowych. Będzie wypłacana także przy rentach socjalnych, emeryturach pomostowych, rentach dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Dodatkowe jednorazowe świadczenie otrzymają osoby, którym na dzień 31 października 2021 roku będzie przysługiwała renta, emerytura, renta socjalna lub świadczenie przedemerytalne.

Nie przysługuje ona jednak wszystkim emerytom i rencistom. Pełna kwota, która wynosi 1250,88 zł brutto, trafi do najbiedniejszych osób, których dochód miesięczny nie przekracza 2900 zł brutto (czyli 2415 zł netto). Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgonie z zasadą "złotówka za złotówkę". Oznacza to pomniejszenie wypłacanych pieniędzy o kwotę przekraczającą.  Na przykład, jeśli pobierana emerytura wynosi 3200 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 300 zł.

Dodatkowe świadczenie dla seniorów. Tabela netto pokaże ile dokładnie wyniesie

Jeśli chcemy dowiedzieć się ile wyniesie nasz dodatek, lub czy go dostaniemy, warto zaznajomić się z tabelą czternastych emerytur, która wygląda następująco: 

14. emerytura, tabela14. emerytura, tabela redakcja

Podsumowując emeryci, których emerytura w kwocie brutto nie przekracza 2900 zł, dostaną pełną kwotę. Natomiast jeśli renta lub emerytura przekracza kwotę 4150 zł dodatek się nie należy. 

Więcej o: