Rewolucja w podatkach: PIT-0 dla emerytów uchwalony. Seniorzy otrzymają większe emerytury

W piątek 1 października Sejm przyjął ustawę o zmianach podatkowych. Na zmianach zyskają nie tylko pracownicy. Spora część emerytów i rencistów zostanie zwolniona z opłacania podatku dochodowego, co oznacza, że w ich kieszeniach zostanie więcej pieniędzy. Polski Ład wprowadza także ulgę podatkową dla pracujących emerytów.

Uchwalenie podatkowego Nowego Ładu można nazwać mianem rewolucji. Dzięki zmianom w kieszeniach Polaków zostanie więcej pieniędzy. Jakie konkretnie zmiany zostaną wprowadzone? Kto na nich zyska? 

Zobacz wideo Polski Ład zmieni system podatkowy. Kto powinien płacić więcej?

Zmiany w podatkach. Wyższe emerytury, dzięki podwyższeniu kwoty wolnej od podatku

Historyczna podwyżka kwoty wolnej od podatku przyniesie wiele korzyści zarówno tym, którzy za pracę otrzymują wynagrodzenie minimalne, jak i tym, którzy otrzymują świadczenie emerytalne lub rentowe z ZUS. Zrównanie kwoty wolnej od podatku do poziomu europejskiego sprawi, że w kieszeniach Polaków zostanie więcej pieniędzy. Polski Ład wprowadza podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Dzięki wprowadzonej zmianie emeryci i renciści, którzy otrzymują świadczenie niższe niż 2,5 tys. zł, będą zwolnieni z odprowadzania podatku dochodowego. Ile wyniesie emerytura bez podatku? O tym pisaliśmy w artykule: Emerytura bez podatku 2022 - tabela. Czy zmiany przyniosą seniorom zysk? Niektórzy mogą wiele stracić

Zwolnienie z podatku dla pracujących seniorów. Zmiana, której w projekcie nie było 

Polski Ład wprowadza także ulgę podatkową dla osób, które osiągną wiek emerytalny, ale pozostaną na rynku pracy i nie będą w tym czasie pobierać emerytury. PIT-0 dla seniorów będzie działał tak, jak PIT-0 dla młodych - obejmie roczny przychód z pracy do kwoty 85 528 zł. Warto zaznaczyć, że seniorzy rozliczający się na zasadach ogólnych będą mieli do wykorzystania jeszcze kwotę wolną, która wyniesie 30 tys. zł. To oznacza, że pracujący seniorzy, którzy nie pobierają emerytury, będą płacić podatek dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi).

Najważniejsze rozwiązania podatkowe w Polskim Ładzie

Jakie jeszcze zmiany wprowadza Polski Ład? Poza podwyższeniem kwoty wolnej od podatku i zwolnieniem seniorów z odprowadzania podatku dochodowego uchwalono także: 

  • wyższy próg podatkowy - podniesiony z ok. 85 tys. zł do 120 tys. zł; 
  • obniżkę stawek ryczałtu m.in. dla inżynierów, zawodów IT, lekarzy.
  • wyrównanie zasad opłacania składki zdrowotnej dla wszystkich podatników: stawka 9 proc. bez możliwości odliczania nawet części od podatku.
Więcej o: