Darowizna od rodziców a podatek. Nie zawsze unikniesz opłat. Dopełnij formalności w urzędzie skarbowym

Otrzymując pieniądze od rodziców musimy pamiętać, że jest to darowizna. W świetle prawa obowiązuje podatek od spadków i darowizn. Kwota która przekracza próg, musi zostać zgłoszona do urzędu skarbowego. Czy trzeba zgłaszać darowiznę od rodziny?

W świetle prawa wszystkie darowizny bez wyjątku opodatkowane są podatkiem od spadku i darowizn. Istnieją jednak trzy grupy, które mogą uniknąć opłat pod warunkiem, że darowizna nie przekroczy określonego progu. Jeśli rodzice przekazują nam pieniądze, to należy się zastanowić czy jest to zgodne z prawem. Nie mówimy tutaj o stu złotych "kieszonkowego", ale o znacznie wyższych kwotach, które mogą mieć już znaczenie. Upewnij się, jak należy postąpić w takiej sytuacji. Trzeba dopełnić formalności.

Zobacz wideo Inflacja pożera oszczędności. Iwuć: „Lokaty bankowe to gwarantowana strata". Gdzie trzymać pieniądze?

Darowizna od rodziców podatek: Jaka kwota jest wolna od podatku?

Istnieją trzy grupy podatkowe, które są zwolnione z odprowadzania podatków od darowizn. Niestety, zwolnienie z opłaty obowiązuje wyłącznie do określonej kwoty. Pierwsza grupa dotyczy następujących osób: małżonek, zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie), rodzeństwo, ojczym, macocha, pasierb, zięć, synowa, teściowie. W drugiej grupie znajdują się: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych. W trzeciej grupie znajdują się osoby, które nie należą do powyższych grup. Kwota wolna od podatku wynosi kolejno:

  • Dla grupy pierwszej: 9637 złotych
  • Dla grupy drugiej: 7276 złotych
  • Dla grupy trzeciej: 4902 złotych

Oznacza to, że dzieci otrzymujące pieniądze od rodziców są zwolnione od podatku od darowizny, jeśli nie przekroczą progu podatkowego przypisanego do grupy pierwszej.

Zdjęcie ilustracyjne: zmiany w podatkach Rewolucja w podatkach. Seniorzy otrzymają większe emerytury

Darowizna od rodziców wymaga opłat? Grupa 1 zawiera wyjątki

Jeśli darowizna była jednorazowa, obowiązują zasady wymienione powyżej. Jeśli jednak dziecko pobierało od swoich rodziców pieniądze regularnie, a ich kwota łącznie przewyższyła próg podatkowy, konieczne są formalności. W grupie 1 wyróżnia się podgrupę o nazwie 0, do której należą:

  • małżonek, 
  • zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki), 
  • wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie), 
  • pasierb, 
  • rodzeństwo, 
  • ojczym, 
  • macocha

Darowizny pobierane przez te osoby mogą zostać całkowicie zwolnione z opodatkowania bez względu na ich wartość. Należy jedynie dopełnić formalności i zgłosić to właściwemu naczelnikowi.

Dodatkowe świadczenie nie będzie wynosić tyle samo, ile co miesiąc dostają emeryci. Te osoby mogą co miesiąc otrzymywać podwójną emeryturę. Są pewne warunki

Jak zgłosić darowiznę od rodziców do urzędu skarbowego? Konieczny wniosek

Jeśli chcemy zostać zwolnieni z opodatkowania darowizny od rodziców, konieczne jest złożenie wniosku do odpowiedniego naczelnika urzędu skarbowego. Musi to nastąpić nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Wniosek musi znaleźć się na druku SD-Z2.

Więcej o: