Emerytury bez podatku uchwalone. Seniorzy otrzymają więcej pieniędzy

Emerytura bez podatku - najnowsze wiadomości. 1 października Sejm przyjął ustawę o zmianach podatkowych. To oznacza, że część seniorów będzie zwolniona z opłacania podatku dochodowego, a co za tym idzie, otrzyma wyższe świadczenie emerytalne. Ile będą wynosić nowe emerytury? Sprawdź: Nowy Ład emerytury bez podatku - tabela.

Rewolucja w podatkach jest już pewna. W piątek 1 października Sejm uchwalił proponowane w Polskim Ładzie zmiany. Wśród uchwalonych zmian znalazło się także podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. Dzięki temu seniorzy otrzymają wyższe świadczenia

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Nowy Ład emerytury bez podatku - tabela. Ile pieniędzy zostanie w kieszeniach emerytów i rencistów? 

Wprowadzane zmiany wpłyną na wysokość emerytur. W kieszeniach seniorów, których miesięczny dochód wynosi 2500 zł brutto, zostanie 2250 zł rocznie. Ci, którzy otrzymują wyższe niż 2500 zł świadczenie, też zyskają na zmianach - zapłacą bowiem tylko podatek od kwoty przekraczającej 30 tys. zł. Przykładowo, przy emeryturze w wysokości 3500 zł brutto, w portfelu emeryta lub rencisty co roku zostanie 1320 złotych więcej.

Ile miesięcznie zaoszczędzą najbiedniejsi seniorzy? Oto tabela emerytur bez podatku.

Emerytura bez podatku - tabelaEmerytura bez podatku - tabela redakcja

Zmiany w podatkach 2022. Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej

Niestety, Polski Ład wprowadza także zmianę, która nie będzie korzystna dla seniorów. Od 2022 roku wszyscy podatnicy będą płacić taką samą stawkę stawiki zdrowotnej - 9 proc. i nie będzie możliwości odliczania jej od podatku. Trzeba więc liczyć się z tym, że seniorzy, którzy nie będą musieli odprowadzać podatku dochodowego, w ogólnym rozrachunku nie zyskają aż tyle pieniędzy, ile przedstawiono w powyższej tabeli. Na braku możliwości odprowadzania składki zdrowotnej stracą najbogatsi seniorzy - ci, których dochód przekracza 5000 zł brutto. Dla przykładu emeryt otrzymujący świadczenie w wysokości 5000 zł straci miesięcznie nawet 9 zł.

Jakie jeszcze zmiany wprowadzone zostały w Polskim Ładzie? Więcej przeczytacie o nich w artykule: Rewolucja w podatkach: PIT-0 dla emerytów i podniesiony próg podatkowy.

Więcej o: