ZUS wypłaca wyrównanie dla emerytów. Komu przysługują dodatkowe pieniądze?

ZUS przeliczył na korzystnych zasadach wysokść czerwcowych emerytur, ich wyrównanie już ruszyło. Komu przysługuje dodatkowe pieniądze i co trzeba zrobić aby je dostać?

Wszyscy emeryci, którym ZUS przyznał prawo do emerytury w czerwcu 2021 roku mogą spodziewać się dodatkowych pieniędzy na swoich kontach. Nawet kilkanaście tysięcy osób może spodziewać się zastrzyku gotówki a pierwsze wypłaty już ruszyły.

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Komu należy się wyrównanie czerwcowej emerytury? Co trzeba zrobić, aby dostać pieniądze

Wszyscy emeryci, którym prawo do emerytury przyznano w czerwcu 2021 roku, dostaną wyrównanie do swoich świadczeń. ZUS przeliczy jej wysokość na korzystnych zasadach automatycznie. Oznacza to, że nie potrzebny jest żaden wniosek, aby ubiegać się o wyrównanie. Pierwsze ich wypłaty, już wpłynęły na konta seniorów wraz z październikową emeryturą. Dotyczy to również emerytur przyznanych w czerwcu z urzędu oraz rent rodzinnych po osobach zmarłych po 31 maja 2021 r.

Problem czerwcowych emerytur rozwiązany. Stanowił on duży problem dla emerytów 

Nowelizacja ustawy naprawia błąd w przepisach, przez który emeryci przechodzący na emeryturę w czerwcu mieli ją nawet o kilkaset złoty niższą, niż gdyby wystąpiły z wnioskiem w innych miesiącach np. w maju czy lipcu. ZUS na nowych zasadach będzie przeliczał świadczenie wszystkim emerytom, którzy prawo emerytury uzyskali w czerwcu tego roku. Co ważne czerwcowi emeryci z poprzednich lat nie mogą starać się o ponowne ustalenie wysokości ich emerytury na korzystnych zasadach. 

– Dzięki nowej ustawie, przy ustalaniu wysokości emerytury w czerwcu będziemy mogli uwzględnić dodatkowe waloryzacje kwartalne, które dotąd nie przysługiwały. Kluczowe jest to, że waloryzacje kwartalne, w szczególności za I kwartał roku, są korzystniejsze niż waloryzacja roczna 

– wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Czy zmiany wchodzą w życie na stałe? Przyszli emeryci nie muszą się już bać

Warto podkreślić, że ustawa zmienia zasadę wyliczania emerytur czerwcowych na stałe. Oznacza, to że w przyszłości osoby przechodzące na emeryturę w czerwcu nie będą musiały już martwić się o ten problem, a ich świadczenie nie będzie niższe w porównaniu do innych miesięcy. Na ten moment emerytura czerwcowa była niższa od majowej o około 5 procent oraz o aż 12 procent od tej lipcowej. 

Więcej o: