Czy emerytura po mężu się opłaca? Oblicz ile wynosi, zanim stracisz swoje świadczenie

Emerytura po zmarłym mężu nie przysługuje każdej wdowie. Nie zawsze się też opłaca. Kto może pobierać emeryturę po zmarłym małżonku i ile wynosi? Pokazujemy, jak to obliczyć.

Wdowa lub wdowiec mają prawo do pobierania emerytury po zmarłym małżonku. Konieczne jest jednak spełnienie określonych warunków. Zdarza się, że pobieranie tego świadczenia się nie opłaca i np. małżonka denata może być na tym stratna. W takich sytuacjach warto obliczyć wartość pobieranego świadczenia i dopiero wtedy podjąć decyzję o ewentualnym ubieganiu się o emeryturę po mężu. Komu przysługuje emerytura po mężu i ile wynosi? Sprawdź, czy możesz na niej stracić czy zyskać.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Komu przysługuje emerytura po mężu? Są warunki, które należy spełnić

Nie każda kobieta po stracie męża może pobierać dodatkowe świadczenie. Aby otrzymywać jego emeryturę musi np. przekroczyć odpowiedni próg wiekowy i wykazać swoją sytuację materialną. Wytycznych jest więcej i warto je poznać. Prawo do emerytury po mężu przysługuje osobie która:

  • w chwili śmierci małżonka miała skończone 50 lat lub była niezdolny do pracy;
  • wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, które nie ukończyło 16 lat, a jeśli uczy się w szkole - 18 lat;
  • sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej;
  • ukończyła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy już po śmierci współmałżonka, lecz nie później niż pięć lat od jego śmierci albo od zaprzestania wychowywania dzieci

Botki na słupku Biedronka sprzedaje botki na jesień za 89,90 zł. Podobne są w CCC i Deichmann

Co z osobami, które straciły współmałżonka i nie spełniają powyższych warunków? Prawo uznaje możliwość pobierania emerytury po mężu, ale przez określony czas.

  • przez rok od śmierci współmałżonka;
  • przez okres uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu kwalifikującym do wykonywania pracy zarobkowej - nie dłużej niż przez dwa lata od śmierci współmałżonka.

Czy emerytura po mężu to szansa na drugą emeryturę? Trzeba dokonać wyboru

W przypadku śmierci małżonka pobieranie drugiej emerytury nie jest możliwe. Oznacza to, że musimy zdecydować, czy rezygnujemy z własnego świadczenia, czy pozostajemy przy nim, zrzekając się emerytury po denacie. W tym celu warto obliczyć ewentualny zysk. Jak to zrobić?

Emeryci Emerytury bez podatku uchwalone. Seniorzy otrzymają więcej pieniędzy

Jak obliczyć wysokość emerytury po mężu? Jest zależna od wypłacanego świadczenia

Aby obliczyć wysokość emerytury po zmarłym mężu, najprościej skorzystać z kalkulatora emerytur, który jest dostępny na wielu stronach internetowych. Najbardziej popularny jest kalkulator ZUS.

Czy emerytura po mężu przysługuje po rozwodzie? Specjalne świadczenie dla rodziny

W przypadku, kiedy wdowa spełnia warunki, aby otrzymać emeryturę po mężu i otrzymywała od niego alimenty będąc po rozwodzie, może otrzymywać tzw. rentę rodzinną. W przypadku renty rodzinnej również niezbędna jest rezygnacja z własnego świadczenia. Wysokość renty rodzinnej wynosi:

  • 85 proc. świadczenia zmarłego - jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba;
  • 90 proc. świadczenia zmarłego - jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby;
  • 95 proc. świadczenia zmarłego - jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej.

Warto się zatem zastanowić, aby podjąć korzystną finansowo decyzję.

Więcej o: