Wdowa lub wdowiec mają prawo do pobierania emerytury po zmarłym małżonku. Konieczne jest jednak spełnienie określonych warunków. Zdarza się, że pobieranie tego świadczenia się nie opłaca i np. małżonka denata może być na tym stratna. W takich sytuacjach warto obliczyć wartość pobieranego świadczenia i dopiero wtedy podjąć decyzję o ewentualnym ubieganiu się o emeryturę po mężu. Komu przysługuje emerytura po mężu i ile wynosi? Sprawdź, czy możesz na niej stracić czy zyskać.
Nie każda kobieta po stracie męża może pobierać dodatkowe świadczenie. Aby otrzymywać jego emeryturę musi np. przekroczyć odpowiedni próg wiekowy i wykazać swoją sytuację materialną. Wytycznych jest więcej i warto je poznać. Prawo do emerytury po mężu przysługuje osobie która:
Co z osobami, które straciły współmałżonka i nie spełniają powyższych warunków? Prawo uznaje możliwość pobierania emerytury po mężu, ale przez określony czas.
W przypadku śmierci małżonka pobieranie drugiej emerytury nie jest możliwe. Oznacza to, że musimy zdecydować, czy rezygnujemy z własnego świadczenia, czy pozostajemy przy nim, zrzekając się emerytury po denacie. W tym celu warto obliczyć ewentualny zysk. Jak to zrobić?
Aby obliczyć wysokość emerytury po zmarłym mężu, najprościej skorzystać z kalkulatora emerytur, który jest dostępny na wielu stronach internetowych. Najbardziej popularny jest kalkulator ZUS.
W przypadku, kiedy wdowa spełnia warunki, aby otrzymać emeryturę po mężu i otrzymywała od niego alimenty będąc po rozwodzie, może otrzymywać tzw. rentę rodzinną. W przypadku renty rodzinnej również niezbędna jest rezygnacja z własnego świadczenia. Wysokość renty rodzinnej wynosi:
Warto się zatem zastanowić, aby podjąć korzystną finansowo decyzję.