Czy jest szansa na wprowadzenie emerytur stażowych? "Procedura w Sejmie może się rozpocząć"

Emerytury stażowe - najnowsze informacje. W czwartek 30 września "Solidarność" złożyła w biurze podawczym Sejmu 235 tys. podpisów popierających inicjatywę ustawodawczą "Emerytura za staż". Dzięki temu projekt zostanie rozpatrzony przez Sejm.

Szeroko dyskutowany projekt emerytur stażowych zakłada możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę po wypracowaniu odpowiedniej liczby lat: 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn. Kolejnym wymienianym często warunkiem jest uzbieranie kapitału umożliwiającego wypłatę co najmniej emerytury minimalnej. Od lipca NSZZ "Solidarność" zbierała podpisy pod swoim projektem, a w ubiegłym tygodniu złożyła je w Sejmie. 

ZUS wypłaca wyrównanie dla emerytów. Komu przysługują dodatkowe pieniądze? ZUS wypłaca wyrównanie dla emerytów. Komu przysługują dodatkowe pieniądze?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Emerytury stażowe - najnowsze informacje. "Solidarność" zebrała wymagane podpisy pod projektem ustawy

Jest mały przełom w temacie emerytur stażowych. W czwartek 30 września "Solidarność" złożyła w Sejmie 235 tys. podpisów popierających projekt emerytur stażowych. To oznacza, że procedura w Sejmie może ruszyć i projekt zostanie rozpatrzony przez Sejm. 

Z satysfakcją mogę dziś powiedzieć, że przywozimy do Sejmu 235 tys. podpisów. Podpisy są nadal zbierane w całej Polsce, ale dziś mija termin na złożenie wymaganej liczby w Sejmie. Zgodnie z wymogami formalnymi wystarczyło zebrać 100 tys., ale nas to nie zadowalało. Dlatego chcemy zbierać dalej. Złożone dziś podpisy pozwalają nam na to, żeby procedura w Sejmie mogła się rozpocząć

- powiedział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w czasie konferencji prasowej przed budynkiem Sejmu RP, cytowany w komunikacie Solidarnosc.org.

W czasie konferencji prasowej Piotr Duda zaapelował także do rządzących. Według przewodniczącego NSZZ "Solidarność" emerytury stażowe powinny być elementem Polskiego Ładu. 

Szczególnie apeluję do parlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy. Ten projekt powinien być bardzo ważnym elementem Polskiego Ładu, a tak się nie stało. [...] Emerytury stażowe są dopełnieniem całego systemu emerytalnego w Polsce - wskazał Duda.

wdowa po mężu, cmentarz, emerytura Czy emerytura po mężu się opłaca? Sprawdź, zanim stracisz swoje świadczenie

Emerytura stażowa. Kiedy wejdzie w życie? 

Po złożeniu minimum 100 tys. zebranych podpisów pod projektem ustawy następuje ich weryfikacja. Jeśli wymagania formalne zostaną spełnione, to pierwsze czytanie projektu w Sejmie odbędzie się w ciągu trzech miesięcy od daty wniesienia projektu ustawy do marszałka. Warto jednak wspomnieć, że projekty obywatelskie rzadko są uchwalane przez Sejm. Najczęściej odrzucane są już na etapie pierwszego czytania. 

W maju rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski poinformował, że również w Kancelarii Prezydenta trwają prace nad projektem o emeryturach stażowych. Według doniesień Gazety Wyborczej z sierpnia br. prezydent chce złożyć projekt przed końcem swojej kadencji. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Od kiedy emerytury stażowe? Marne szanse na ich wprowadzenie w najbliższym czasie

Więcej o: