Ekwiwalent za urlop kalkulator. Jak poprawnie wyliczyć zastrzyk gotówki?

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy nie przysługuje każdemu. Kto może go otrzymać i czy pracodawca ma obowiązek, aby go wypłacić? Ekwiwalent za urlop kalkulator możę pomóc ci obliczyć wysokość świadczenia. Sprawdź, jak to zrobić.

Ekwiwalent urlopowy to świadczenie, które zostaje wypłacone w momencie, w którym pracownik nie wykorzystał swoich dni urlopowych, a jego stosunek pracy wygasł, lub umowa została rozwiązana. Wówczas otrzymuje daną kwotę, wyliczoną na podstawie dni przepracowanych u konkretnego pracodawcy, uwzględniając weekendy i święta. Jak obliczyć wysokość tego świadczenia?

Zobacz wideo Co zrobić, gdy biuro podróży upada?

Komu przysługuje ekwiwalent za urlop i czy można go nie wypłacić?

Ekwiwalent urlopowy, to prawo pracownika, które zostało spisane w Kodeksie Pracy. Oznacza to, że dotyczy wyłącznie osób podlegających KP, czyli pracownikom zatrudnionym na umowie o pracę. Wypłata ekwiwalentu urlopowego jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Kwota świadczenia jest jednak wypłacona wyłącznie po ustaniu stosunku pracy, lub rozwiązaniu umowy. Wypłata ekwiwalentu w terminie wcześniejszym nie jest możliwa. Pracownik, ani pracodawca nie mogą zrezygnować z przyjęcia, ani wypłacenia ekwiwalentu urlopowego. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy umowa o pracę wygasła, a pracodawca podpisuje z pracownikiem kolejną umowę, tym samym przedłużając poprzedni dokument. Wtedy ekwiwalent urlopowy nie jest konieczny, a zatrudnienie następuje od razu po rozwiązaniu umowy. 

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy? Sprawdź współczynnik ekwiwalentu 2021

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy należy obliczyć:

  • dzieląc sumę miesięcznych wynagrodzeń wyznaczonych na podstawę wymiaru ekwiwalentu, przez odpowiedni współczynnik urlopowy, a następnie
  • dzieląc otrzymany wynik tj. ekwiwalent za jeden dzień urlopu przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika, a następnie,
  • mnożąc tak otrzymany ekwiwalent za jedną godzinę urlopu przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego.

sukienka z kołnierzykiem Top 3 sukienek na jesień w których się zakochasz. Modele Carry i HM z wyprzedaży

Wskaźnik ekwiwalentu bywa jednak zmienny. Wpływ mają dni wolne od pracy tzw. święta, oraz weekendy w przeciętnym pięciodniowym tygodniu pracy w danym roku kalendarzowym. W 2021 roku liczymy go w następujący sposób:

  • 365 dni - (52 niedziele + 52 soboty + 9 dni świątecznych) = 252
  • 252 dni / 12 miesięcy = 21 (współczynnik ekwiwalentu na rok 2021)

Pracodawcy nie spowalniają. Rekrutacje trwają, ale firmy mają coraz większy kłopot z pozyskaniem pracowników. Nie pomagają już Ukraińcy Umowa zlecenie a emerytura: Wszystko zależy od zleceniodawcy

Ekwiwalent za urlop kalkulator: Gdzie możesz obliczyć wysokość świadczenia?

Obliczenie wysokości świadczenia jest dosyć łatwe, jednak można wspomóc się licznymi kalkulatorami Internetowymi, które pomagają obliczyć ile wyniesie świadczenie. W kolejnych okienkach wpisujemy dane:

  • Liczba godzin urlopu
  • Podstawa wymiaru świadczenia
  • Rok
  • Wymiar czasu pracy
  • Obowiązująca norma dobowa

Pozostaje kliknąć przycisk "oblicz" i czekać na wynik. Jeden z wielu bezpłatnych kalkulatorów znajduje się np. tutaj.

Więcej o: