Ekwiwalent urlopowy to świadczenie, które zostaje wypłacone w momencie, w którym pracownik nie wykorzystał swoich dni urlopowych, a jego stosunek pracy wygasł, lub umowa została rozwiązana. Wówczas otrzymuje daną kwotę, wyliczoną na podstawie dni przepracowanych u konkretnego pracodawcy, uwzględniając weekendy i święta. Jak obliczyć wysokość tego świadczenia?
Ekwiwalent urlopowy, to prawo pracownika, które zostało spisane w Kodeksie Pracy. Oznacza to, że dotyczy wyłącznie osób podlegających KP, czyli pracownikom zatrudnionym na umowie o pracę. Wypłata ekwiwalentu urlopowego jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Kwota świadczenia jest jednak wypłacona wyłącznie po ustaniu stosunku pracy, lub rozwiązaniu umowy. Wypłata ekwiwalentu w terminie wcześniejszym nie jest możliwa. Pracownik, ani pracodawca nie mogą zrezygnować z przyjęcia, ani wypłacenia ekwiwalentu urlopowego. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy umowa o pracę wygasła, a pracodawca podpisuje z pracownikiem kolejną umowę, tym samym przedłużając poprzedni dokument. Wtedy ekwiwalent urlopowy nie jest konieczny, a zatrudnienie następuje od razu po rozwiązaniu umowy.
Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy należy obliczyć:
Wskaźnik ekwiwalentu bywa jednak zmienny. Wpływ mają dni wolne od pracy tzw. święta, oraz weekendy w przeciętnym pięciodniowym tygodniu pracy w danym roku kalendarzowym. W 2021 roku liczymy go w następujący sposób:
Obliczenie wysokości świadczenia jest dosyć łatwe, jednak można wspomóc się licznymi kalkulatorami Internetowymi, które pomagają obliczyć ile wyniesie świadczenie. W kolejnych okienkach wpisujemy dane:
Pozostaje kliknąć przycisk "oblicz" i czekać na wynik. Jeden z wielu bezpłatnych kalkulatorów znajduje się np. tutaj.