Badania profilaktyczne 40 plus. Czy trzeba za nie płacić? Program badania dla 40 latków już wystartował

Program Profilaktyka 40 plus pomoże nadrobić zaległości w badaniach profilaktycznych wszystkim osobom w średnim wieku. Jak zgłosić się na badania? Czy potrzebne jest kierowanie na badania lekarskie? Sprawdź czym jest profilaktyka 40 PLUS, wykaz placówek ułatwi złoszenię się na badania.

Głównym celem programu Profilaktyka 40 PLUS jest zachęcenie ludzi w średnim wieku do badań profilaktycznych i szerzenie ich na szeroką skalę. Wraz z wiekiem pacjenta rośnie ryzyko rozwoju wielu przewlekłych chorób, dlatego to właśnie dla tej grupy wiekowej tak ważne są badania. Aby skutecznie zapobiegać np. chorobom nowotworowym i innym dość licznym poważnym chorobom trzeba badać się regularnie. Dzięki profilaktyce można zapobiec rozwojowi tych chorób. 

Zobacz wideo Samobadanie piersi - kiedy i jak je wykonujemy?

pieniądze (zdjęcie ilustracyjne) Ekwiwalent za urlop kalkulator. Kogo czeka zastrzyk gotówki?

Program profilaktyka 40 plus. Czyli badania okresowe w czasie pandemii

Program profilaktyka 40 plus zwraca uwagę, że bez większego problemu można zauważyć, znaczny spadek profilaktyki chorób podczas pandemii koronawirusa. Spowodowane było to np. obniżoną zgłaszalnością do lekarzy w 2020 roku. Niestety trzeba zwrócić uwagę, że wiele chorób zwłaszcza w swoim początkowym stadium często nie daje niepokojących objawów. To właśnie dzięki wykryciu wczesnych zmian, które mogą nam sugerować początkowe etapy tych schorzeń, możliwe jest szybkie wdrożenie właściwego leczenia, dzięki któremu nie dopuścimy do dalszego rozwoju choroby.

Badania profilaktyczne 40 plus. Czy potrzebne jest skierowanie na badania lekarskie

Program realizowany jest od 1 lipca 2021 roku. Objęte są nim wszystkie osoby powyżej 40. roku życia. Jest to pakiet badań diagnostycznych dla Polaków w wieku średnim. Aby móc z nich skorzystać zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta w skrócie ikp, na stronie pacjent.gov.pl. Następnie  wypełnij ankietę profilaktyka 40 plus, po jej uzupełnieniu wystarczy wygenerować e-skierowanie na pakiet badań, generowanie go może trwać do 2 dni. Po otrzymaniu go możesz już udać się na badania do placówki, która realizuje program. 

Czternasta emerytura. Ile wynosi? Kiedy będą wypłaty? (zdjęcie ilustracyjne) Emerytura po mężu. Dlaczego może być dla nas krzywdząca?

Profilaktyka 40 plus wykaz placówek. Sprawdź gdzie możesz zgłosić się na badania

Aby można było skorzystać z bezpłatnych badań, posiadając już e-skierowanie, trzeba udać się do placówki, która realizuje program. Jest ich w całej Polsce łącznie 1650. Najwięcej, bo aż 179 znajduje się w Warszawie, 124 w Katowicach i aż 90 w Krakowie. Dokładny adres poszukiwanej placówki w swojej okolicy możesz znaleźć na stronie pacjent.gov.pl.

Więcej o: