Najniższe wynagrodzenie 2022. Zarobimy więcej? Musimy wziąć pod uwagę dwie opcje

Minimalna pensja 2022. Czy naprawdę zarobimy więcej? Sprawa będzie zależała od kilku czynników. Zmiany zapowiadane przez Polski Ład mogą trochę namieszać.

Od 1 stycznia 2022 roku będziemy zarabiać więcej. Rząd podniósł minimalne wynagrodzenie o 7,5 procent, przez co przeciętna płaca wzrośnie o 1 procent względem roku poprzedniego. Ile więc zarobi przeciętny pracownik i ile wyniesie jego wynagrodzenie netto? Okazuje się, że powodów do radości jest niewiele.

Zobacz wideo Jaki poziom może osiągnąć płaca minimalna w 2022 roku? [Q&A]

Najniższe wynagrodzenie 2021. O ile wzrośnie płaca minimalna w przyszłym roku?

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku. Dzięki temu pracownicy, których zatrudniono na podstawie umowy o pracę, otrzymają minimum 3010 złotych brutto, natomiast stawka godzinowa w przypadku umów cywilnoprawnych wyniesie 19,70 złotych. W porównaniu do roku 2021 pensja minimalna wzrośnie o 210 złotych, czyli o 7,5 procent. Pamiętajmy jednak, że są to jedynie kwoty brutto. Po przeliczeniu wszelkich podatków i składek, na rękę otrzymamy analogicznie 2209,56 złotych. Patrząc na te kwoty, szacuje się, że w skali rocznej nasza podwyżka wyniesie 1774,68 złotych.

Najniższe wynagrodzenie 2022. Czy modyfikacje Polskiego Ładu wpłyną na pensję minimalną w przyszłym roku?

Modyfikacje w obrębie przepisów podatkowych, które zapowiada Polski Ład, mogą mieć duże znaczenie w kwestii podwyżki w skali rocznej. Dlaczego? Jeśli program rzeczywiście wejdzie w życie, a wiązałoby się to z podniesieniem kwoty wolnej od podatku i zmianą progów podatkowych, płace minimalne osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę wzrosną o 154 złote, co w skali rocznej wyniesie 1848 złotych.

Zmiany planowane przez Polski Ład:

  • podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych,
  • podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tysięcy złotych,
  • wprowadzenie „ulgi dla klasy średniej",
  • zlikwidowanie możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej.
Więcej o: