ZUS sprawdzi gdzie jesteś i co robisz na L4. Możesz nawet stracić pieniądze

Dzięki nowelizacji ustaw, ZUS ma prawo do weryfikacji, czy świadczenie L4 jest pobierane zgodnie z prawem. Nowe metody kontroli dają pełny obraz, gdzie przebywa chory i w jaki sposób wraca do zdrowia. Zgodnie z nowym prawem ZUS ma prawo zażądać zwrotu świadczenia.

We wrześniu 2021 w życie weszła nowelizacja ustaw, która uwzględnia zmiany w świadczeniach L4. Ze względu na liczne próby wyłudzenia świadczenia i pobierania go pomimo dobrego stanu zdrowia pracownika, przepisy zostały zaostrzone. ZUS ma prawo sprawdzić gdzie przebywa chory i w jaki sposób stara się o poprawę swojego zdrowia. Nowe metody mogą cię zaskoczyć, ponieważ w dokładny sposób pozwalają na określenie lokalizacji pracownika. W przypadku oszustwa, ZUS może żądać zwrotu kwoty pobieranego świadczenia. O czym mówi nowa ustawa i jakie są zasady przebywania na L4?

Zobacz wideo Oszuści mogą podszyć się pod bank. Jak nie dać się nabrać?

Nowelizacja ustaw o systemie ubezpieczeń społecznych. Koniec z oszustwami

18 września 2021 roku w życie weszła nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r., poz. 1621). Zmiany dotyczą m.in wystawiania zwolnień lekarskich, oraz nadużyć które występowały w tym temacie. Artykuł 84 daje podstawę prawną ZUS do wyciągania konsekwencji od osób, które korzystają ze zwolnienia w sposób niewłaściwy, a także przejęcia kontroli w celu weryfikacji, w jaki sposób pracownik wraca do zdrowia i gdzie przebywa. 

Inwigilacja czy rutynowe sprawdzanie obywateli? ZUS sprawdzi co robisz na L4

Nowelizacja, która daje prawo Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych do weryfikacji miejsca w którym przebywa pracownik, to nie wszystko. Metody kontroli mogą budzić kontrowersje. Jedną z nich ma być weryfikacja aktywności chorego na podstawie portali społecznościowych. Urzędnicy mają prawo monitorować profil osoby przebywającej na zwolnieniu lekarskim. Kolejną formą kontroli jest informacja o logowaniu się telefonu w danej lokalizacji. Jeśli urzędnik dostanie informację, że chory pracownik przebywa w tym czasie na Zanzibarze, czy Karaibach, ma prawo żądać wytłumaczenia. Pytań może oczekiwać rodzina pracownika przebywającego na L4, ale nie tylko. Sąsiedzi mogą zostać zapytani o to, czy np. chory w ostatnim czasie nie zajmował się ogrodem, czy nie wychodził na spacer z psem. ZUS będzie mógł także poprosić o informację biuro podróży lub daną stronę internetową, na której logował się chory.  

ZUS ma prawo żądać zwrotu świadczenia, jeśli L4 było fałszywe

Konsekwencje przebywania na zwolnieniu lekarskim z nieuzasadnionego powodu mogą być bardzo poważne. ZUS ma prawo nie tylko żądać wyjaśnień, ale i może odebrać pracownikowi świadczenie. Oznacza to, że osoba pobierająca świadczenie L4 będzie zmuszona do zwrotu zasiłku chorobowego.

Więcej o: