Emerytury stażowe: nowości. Czy projekt "Solidarności" wejdzie w życie? Eksperci mają wątpliwości

Emerytury stażowe - nowości. Projekt emerytury stażowej został złożony do Sejmu już w czwartek 30 września. Czy to oznacza wielki przełom dla sprawy? Eksperci nie są zgodni.

Temat emerytur stażowych wciąż na tapecie. Projekt zakłada możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, ze względu na ilość przepracowanych lat - w przypadku kobiet 35 lat stażu pracy, a w przypadku mężczyzn 40 lat pracy. Oczywiście niezbędne przy tym będzie uzbieranie odpowiedniego kapitału. „Odpowiedniego" to znaczy takiego, który pozwoli na wypłacenie przynajmniej minimalnej emerytury. NSZZ „Solidarność" składa swój projekt do Sejmu.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Projekt emerytury stażowej – NSZZ „Solidarność" składa projekt do Sejmu

Choć temat emerytur stażowych wciąż pozostaje głośny wśród społeczeństwa, rząd nie podejmował żadnych konkretnych kroków w tej sprawie. Inicjatywę poruszyło NSZZ „Solidarność". W czwartek 30 września związkowcy złożyli do Sejmu projekt, pod którym podpisało się 235 tysięcy osób. Czy to oznacza, że emerytury stażowe mogą ruszyć?

Projekty obywatelskie mają swoją wagę, bo jest pod nimi zebranych minimum 100 tys. podpisów. Warto ten projekt rozpatrzyć. Wiemy, że jest dużo osób, które w tym przedziale wiekowym chciałyby skorzystać z tego rozwiązania – powiedział wiceminister Szwed

Niestety okazuje się, że projekt ma swoją ciemną stronę. Stawki emerytalne mogą być głodowe. Zdaniem Oskara Sobolewski z Instytutu Emerytalnego „to pomysł pod prąd", ponieważ na Zachodzie trwają rozmowy na temat wprowadzenia wieku emerytalnego sięgającego 70. lat.

Emerytury stażowe nowości – czy projekt wejdzie w życie?

Jeśli wymagania formalne w projekcie zostaną spełnione, pierwsze czytanie w Sejmie rozpocznie się w ciągu trzech miesięcy od daty wniesienia projektu ustawy. Niestety najczęściej projekty obywatelskie zostają przez Sejm po prostu odrzucane, kończąc swoją historię już po pierwszym czytaniu.

Więcej o: