Emeryturę pomostową, czyli świadczenie pieniężne, zgodnie z ustawą z 19 grudnia 2008 r. mogą otrzymać pracownicy wykonujący pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli urodziłeś się po 31 grudnia 1948 roku i spełniasz pozostałe kryteria, możesz się o nią ubiegać.
Pomostowa emerytura należy się kobiecie, która osiągnie 55. rok życia, a mężczyźnie, kiedy ukończy 60. Pracownik, który będzie ubiegał się o świadczenie, musi wykazać okres składkowy i nieskładkowy. Musi wynosić on przynajmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
Ważnym warunkiem jest wykonywanie pracy o szczególnym charakterze bądź w szczególnych warunkach. Są to prace wykonywane w szczególnych warunkach, czyli związane z czynnikami ryzyka. Niestety z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia u wykonujących je pracowników. Prace o szczególnym charakterze natomiast to, te które wykonywane w wieku starszym na skutek pogorszenia się sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej mogą stać się dla osoby ją wykonującą uciążliwe i zagrażające bezpieczeństwu publicznemu.
Prace uznawane za prace w szczególnych warunkach to np. prace:
Prace o szczególnym charakterze to np.:
Emerytura pomostowa przysługuje również nauczycielom, ale nie wszystkim. Musi on wykonywać prace o charakterze szczególnym, czyli np. pełnić wychowawstwo lub innym pedagogom pracującym z dzieci w schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym czy młodzieżowym ośrodku wychowawczym.
Emerytura pomostowa jest waloryzowana co roku i nie może być niższa niż minimalna emerytura wypłacana w Polsce. Na jej wysokość składa się kilka elementów m.in.: kwota składek, jaka była odkładana podczas lat naszej pracy, średnia dalszego trwania życia, wysokość kapitału początkowego i aktualnie obowiązująca kwota emerytury minimalnej.