Świadczenie urlopowe 2021. Kto może je otrzymać? Wszystko zależy od charakteru naszej pracy

Świadczenie urlopowe 2021. Okazuje się, że nie każdy pracownik może liczyć na zastrzyk gotówki. Sytuacja zależy od charakteru naszej pracy i firmy, w której pracujemy. Kiedy wnioskować?

Świadczenie urlopowe to możliwość na uzyskanie środków finansowych przez pracowników, którzy przebywają na urlopie trwającym co najmniej 14 dni. Okazuje się jednak, że pracodawca może nam odmówić wypłaty świadczenia. Jeśli jednak wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, niezbędne okaże się spełnienie kilku istotnych warunków.

Zobacz wideo Sprytna wyprawa na plażę, czyli zrób sobie torbę, grilla i wkłady do lodówki, a potem ukryj cenne rzeczy!

Świadczenie urlopowe 2021. Kiedy możemy o nie wnioskować?

Świadczenie urlopowe obowiązuje jedynie te firmy, które zatrudniają co najmniej 50 pracowników i przy tym zrezygnowały z Zakładu Funduszu Świadczeń Socjalnych.W przypadku, kiedy firma rezygnuje z wykorzystania ZFŚS, powinna poinformować o tym swoich pracowników do 31 stycznia danego roku. Wszystkie inne zakłady pracy mogą wprowadzić owe świadczenie w swoją politykę, ale nie jest to konieczne. Jedynym wyjątkiem są przy tym tzw. „budżetówki". 

Świadczenie przysługuje wszystkim pracowniom, bez względu na ich sytuację finansową. Ważne jest jednak to, aby jego urlop trwał nie mniej niż 14 dni.

Świadczenie urlopowe 2021. Jaką kwotę możemy otrzymać?

Jeśli chodzi o firmy zatrudniające mniej niż 50 osób, pracodawca sam ustala kwotę świadczenia. Nie może ona jednak przekraczać odpisu podstawowego ZFSŚ ustalonego na dany rok. Rzeczywista kwota świadczenia będzie także zależna od charakteru pracy, którą wykonujemy.

  • Pracownik zatrudniony na normalnych warunkach pracy może otrzymać 1550,26 złotych (pełen etat) lub 775,13 złotych (pół etatu)
  • Pracownik wykonujący pracę o szczególnym charakterze lub na szczególnych warunkach może dostać 2067,01 złotych (pełen etat) lub 1033,13 złotych (pół etatu)
Więcej o: