Świadczenie urlopowe to możliwość na uzyskanie środków finansowych przez pracowników, którzy przebywają na urlopie trwającym co najmniej 14 dni. Okazuje się jednak, że pracodawca może nam odmówić wypłaty świadczenia. Jeśli jednak wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, niezbędne okaże się spełnienie kilku istotnych warunków.
Świadczenie urlopowe obowiązuje jedynie te firmy, które zatrudniają co najmniej 50 pracowników i przy tym zrezygnowały z Zakładu Funduszu Świadczeń Socjalnych.W przypadku, kiedy firma rezygnuje z wykorzystania ZFŚS, powinna poinformować o tym swoich pracowników do 31 stycznia danego roku. Wszystkie inne zakłady pracy mogą wprowadzić owe świadczenie w swoją politykę, ale nie jest to konieczne. Jedynym wyjątkiem są przy tym tzw. „budżetówki".
Świadczenie przysługuje wszystkim pracowniom, bez względu na ich sytuację finansową. Ważne jest jednak to, aby jego urlop trwał nie mniej niż 14 dni.
Jeśli chodzi o firmy zatrudniające mniej niż 50 osób, pracodawca sam ustala kwotę świadczenia. Nie może ona jednak przekraczać odpisu podstawowego ZFSŚ ustalonego na dany rok. Rzeczywista kwota świadczenia będzie także zależna od charakteru pracy, którą wykonujemy.