Zmiany w zasiłkach chorobowych 2022. Niektórzy dostaną o połowę mniejsze świadczenie

Zmiany w zasiłkach chorobowych 2022 to prawdziwa rewolucja w świadczeniach. Niektórzy mogą być stratni. Zmianie ulegnie nie tylko okres zasiłkowy, ale i kwota świadczenia. Czego dotyczą zmiany i co to oznacza dla pracownika? Nie wszystkie choroby będą traktowane tak samo.

Już od 1 stycznia 2022 w życie wejdą nowe przepisy, które wpłyną m.in na długość okresu zasiłkowego. Dla wielu osób nie będzie to dobra informacja. Długość wypłacania świadczenia zmniejszy się, a więc osoby przebywające na zasiłku otrzymają mniejsze świadczenie. Znaczenie będą mieć również niezdolności do pracy, które pracownik zgłaszał w przeszłości. Co to oznacza w praktyce? 

Zobacz wideo Jakie mogą być skutki wprowadzenia dochodu podstawowego?

Ile wynosi okres chorobowy 2021? Już niedługo ulegnie zmianie

Obecnie maksymalny okres pobierania zasiłku chorobowego wynosi 182 dni. Pracownik ma prawo przez ten czas zgłaszać niezdolność do pracy i pobierać świadczenie. Sytuacja różni się w przypadku kobiet w ciąży. Czas pobierania świadczenia wynosi wtedy 270 dni. Dotyczy to wyłącznie osób, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym. Osoby bez ubezpieczenia nie mogą liczyć na zasiłek. 

urlop (zdjęcie ilustracyjne) Świadczenie urlopowe 2021. Kto może je otrzymać?

Zmiany w zasiłkach chorobowych 2022. Czego dotyczą?

Zmiany w zasiłkach chorobowych wejdą w życie już w styczniu 2022 roku. Dotyczą m.in maksymalnego okresu pobierania zasiłku, który zmniejszy się aż o połowę. Oznacza to, że jeśli pracownik nie będzie zdolny do pracy dłużej niż 91 dni, świadczenie nie będzie dłużej wypłacane. Dodatkowo, obecnie pracownik może przerwać okres pobierania świadczenia na jeden dzień i wówczas dni pobierania zasiłku są naliczane ponownie. Po zmianach, które czekają nas już w nowym roku, znaczenie będą miały poprzednie okresy niezdolności do pracy, jeśli nie wystąpi między nimi przerwa 60 dni.  

ZUS (zdjęcie ilustracyjne) ZUS sprawdzi gdzie jesteś i jak spędzasz czas na L4. Jak?

Czy zmiany w zasiłkach 2022 dotyczą też kobiet w ciąży?

W przypadku kobiet w ciąży również nastąpią zmiany. Bywały bowiem sytuacje, kiedy kobieta pobierająca zasiłek macierzyński lub rodzicielski, ponownie zachodząc w ciążę narażała swojego pracodawcę na straty. Kontynuacja pobierania zasiłku przez kolejny rok, bez wykonywania obowiązków pracowniczych jest bowiem dużym problemem dla wielu firm. Okres zasiłkowy dla kobiet w ciąży nadal będzie dłuższy niż standardowy okres zasiłkowy dla osób chorych i będzie wynosił 270 dni, jednak w przypadku długotrwałych zwolnień z różnych powodów (np. złamanie ręki, lub uraz kręgosłupa) zwolnienia poprzedzające ciąże będą się sumować i jeśli przekroczą 182 dni, dalsze świadczenia nie będą wypłacane. 

Więcej o: