Emerytury stażowe: nowości 2021. "Solidarność" składa projekt do sejmu. "My tematu nie odpuszczamy"

Emerytury stażowe 2021. 30 września do Sejmu trafił projekt przygotowany przez NSZZ "Solidarność". Związkowcy zebrali dwukrotnie wyższą liczbę podpisów, niż wymagają tego przepisy. Czy to oznacza, że emerytury stażowe mogą wejść w życie? Rząd obiecuje rozmowy.

Temat emerytur stażowych to temat rzeka. Niedawno jednak zauważa się mały postęp w tej sprawie. Aż 235 tysięcy Polaków podpisało się pod projektem NSZZ „Solidarność", dzięki czemu mógł oficjalnie trafić do Sejmu. Co dalej? Obietnice wyborcze Andrzeja Dudy walczą o przetrwanie. Rząd obiecuje rozmowy na temat obniżenia wieku emerytalnego.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Emerytury najnowsze wiadomości 2021. „Solidarność" składa projekt do Sejmu

Mimo że kwestia emerytur stażowych była jedną z obietnic wyborczych Andrzeja Dudy, do tej pory prezydent nie podjął w tej sprawie żadnych konkretnych kroków. NSZZ „Solidarność" postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Od kilku miesięcy zbierano podpisy pod projektem, który ostatecznie trafił do Sejmu 30 września 2021. Za wprowadzeniem nowego wieku emerytalnego stanęło przeszło 235 tysięcy Polaków, co stanowi ponad dwukrotnie większą liczbę zwolenników, niż wymagają tego przepisy. Mimo dużego poparcia społeczeństwa, przychylności ze strony rządzących jak nie było, tak nie ma.

W 2015 roku, gdy podpisaliśmy umowę programową z ówczesnym kandydatem PiS-u na prezydenta Andrzejem Dudą, to wtedy już zawarte w niej były emerytury stażowe. Ale potem politykom PiS-u coś się zmieniło. Dlatego my tego tematu nie odpuszczamy. Jeśli nie chcą zrobić tego politycy, to musi to zrobić "Solidarność" – mówi Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność"

Jeśli wymagania formalne zostaną spełnione, pierwsze czytanie w Sejmie powinno rozpocząć się w ciągu trzech miesięcy od złożenia projektu. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że projekty obywatelskie zwykle są przez rząd odrzucane, a ich wielka historia kończy się wraz z debiutem w czasie owego pierwszego czytania. Jak będzie tym razem? Pozostaje czekać.

14. emerytura (zdjęcie ilustracyjne)Kiedy wypłata 14. emerytury? Nie wszyscy otrzymają dodatek

Emerytury stażowe 2021. Na czym polega projekt i kto może na tym zyskać?

Emerytury stażowe miałyby wprowadzić nowe zasady dotyczące osiągnięcia wieku emerytalnego. Zgodnie z założeniami istniałaby możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, jeśli nasz staż pracy wynosiłby w przypadku kobiet minimum 35 lat, a w przypadku mężczyzn 40 lat. Oczywiście niezbędnym elementem byłoby przy tym uzbieranie w tym czasie kapitału, który pozwoliłby na wypłacenie świadczenia przynajmniej wysokości minimalnej. Projekt obowiązywałby wszystkie osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku.

Jeśli w tym czasie wpłaciło się składki pozwalające na wypłatę co najmniej minimalnej emerytury, każdy będzie miał prawo dokonać wyboru, czy chce dalej pracować, czy zakończyć swoją aktywność i dzięki wypracowanemu przez lata kapitałowi przejść na zasłużony odpoczynek – twierdzi NSZZ „Solidarność"
Więcej o: