Kto dostanie świadczenie rodzicielskie? Możliwe dodatkowe 1000 złotych co miesiąc

Rodziny w Polsce otrzymują liczne świadczenia, które mają szansę poprawić ich sytuację materialną. Systematycznie wypłacane jest 500 plus, a już niedługo wejdzie w życie 1000 plus i 400 plus. Niektórzy rodzice mogą liczyć też na świadczenie rodzicielskie. Komu przysługuje?

Kobiety, które urodziły dzieci, a przed porodem były zatrudnione na umowie o pracę otrzymują wynagrodzenie za czas urlopu macierzyńskiego, który później może zmienić się w urlop rodzicielski. Urlop macierzyński trwa 20 tygodni, a urlop rodzicielski kolejne 32 tygodnie. W przypadku ciąży mnogiej, liczba dni proporcjonalnie wzrasta. Niektórzy rodzice mają prawo pobierać jeszcze jedno świadczenie. Mowa o świadczeniu rodzicielskim, które przysługuje rodzicom, którzy nie byli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę przed przyjściem dziecka na świat. To tzw. "Kosiniakowe" które mogą otrzymywać co miesiąc.

Zobacz wideo Czy programy socjalne są zagrożone przez koronawirusa?

Świadczenie rodzicielskie dla obojga rodziców. Kto może ubiegać się o zastrzyk gotówki?

Świadczenie rodzicielskie może pobierać ojciec, lub matka dziecka. To pomoc finansowa która przysługuje osobom bezrobotnym, studentom, uczniom, osobom zatrudnionym na podstawie umowy cywilno-prawnej, a także wszystkim tym, którym nie przysługuje urlop macierzyński. Pieniądze są wypłacane także rodzinom zastępczym i tym, którzy pełnią prawną opiekę nad nowonarodzonym dzieckiem. 

Rossmann Rossman wyprzedaje ulubioną maseczkę Polek. Teraz za 1,59 zł

Świadczenie rodzicielskie ile wynosi? To kwota, która nie wymaga progu dochodowego

Świadczenie rodzicielskie czyli tzw. "Kosiniakowe" jest przyznawane wszystkim osobom, które spełniają powyższe warunki, bez weryfikacji dochodów. Zasiłek wynosi 1000 złotych i jest wypłacany co miesiąc na konto bankowe. Wniosek o świadczenie rodzicielskie należy złożyć osobiście lub przez profil zaufany. Wzór wniosku znajdziemy pod adresem: https://www.gov.pl/web/rodzina/viii-wiadczenie-rodzicielskie111. Prawo do świadczenia ustala się od momentu urodzenia dziecka (w przypadku rodziców biologicznych) i od momentu przysposobienia dziecka (w przypadku opiekunów i rodziców zastępczych).

ZUS Komu przysługuje emerytura pomostowa? Nie każdy może ją dostać

Przez ile czasu przysługuje "Kosiniakowe"? To zależy od liczby potomstwa 

Świadczenie jest wypłacane regularnie co miesiąc, przez okres czasu który jest uzależniony od liczby nowonarodzonych dzieci. Czas wypłacania świadczeń wynosi kolejno:

  • 2 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, przysposobienia jednego dziecka lub objęcia opieką jednego dziecka;
  • 65 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia dwojga dzieci lub objęcia opieką dwojga dzieci;
  • 67 tygodni - w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia trojga dzieci lub objęcia opieką trojga dzieci;
  • 69 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia czworga dzieci lub objęcia opieką czworga dzieci;
  • 71 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia pięciorga i więcej dzieci lub objęcia opieką pięciorga i więcej dzieci.
Więcej o: