Kobiety, które urodziły dzieci, a przed porodem były zatrudnione na umowie o pracę otrzymują wynagrodzenie za czas urlopu macierzyńskiego, który później może zmienić się w urlop rodzicielski. Urlop macierzyński trwa 20 tygodni, a urlop rodzicielski kolejne 32 tygodnie. W przypadku ciąży mnogiej, liczba dni proporcjonalnie wzrasta. Niektórzy rodzice mają prawo pobierać jeszcze jedno świadczenie. Mowa o świadczeniu rodzicielskim, które przysługuje rodzicom, którzy nie byli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę przed przyjściem dziecka na świat. To tzw. "Kosiniakowe" które mogą otrzymywać co miesiąc.
Świadczenie rodzicielskie może pobierać ojciec, lub matka dziecka. To pomoc finansowa która przysługuje osobom bezrobotnym, studentom, uczniom, osobom zatrudnionym na podstawie umowy cywilno-prawnej, a także wszystkim tym, którym nie przysługuje urlop macierzyński. Pieniądze są wypłacane także rodzinom zastępczym i tym, którzy pełnią prawną opiekę nad nowonarodzonym dzieckiem.
Świadczenie rodzicielskie czyli tzw. "Kosiniakowe" jest przyznawane wszystkim osobom, które spełniają powyższe warunki, bez weryfikacji dochodów. Zasiłek wynosi 1000 złotych i jest wypłacany co miesiąc na konto bankowe. Wniosek o świadczenie rodzicielskie należy złożyć osobiście lub przez profil zaufany. Wzór wniosku znajdziemy pod adresem: https://www.gov.pl/web/rodzina/viii-wiadczenie-rodzicielskie111. Prawo do świadczenia ustala się od momentu urodzenia dziecka (w przypadku rodziców biologicznych) i od momentu przysposobienia dziecka (w przypadku opiekunów i rodziców zastępczych).
Świadczenie jest wypłacane regularnie co miesiąc, przez okres czasu który jest uzależniony od liczby nowonarodzonych dzieci. Czas wypłacania świadczeń wynosi kolejno: