Mówi się, że na emeryturę trzeba pracować niemal całe życie. Zdarza się, że jej kwota nie jest zadowalająca. Dane statystyczne mówią, że najniższą emeryturę w Polsce w 2020 roku pobierało 230 tysięcy seniorów, a kwotę poniżej jej wartości 310 tysięcy seniorów. Rząd stara się zapewnić seniorom lepszy byt, wprowadzając kolejne świadczenia. Najstarsi obywatele mogą liczyć m.in na 500 plus dla seniora, trzynastą i czternastą emeryturę. Kolejny projekt, który zapowiedziały władze to 200 złotych dla seniorów. Nie każdy może ubiegać się o to świadczenie, kto je otrzyma?
Świadczenie dodatkowych 200 złotych dla seniora ma przysługiwać jedynie tym, którzy wywiązywali się z obowiązków pracowniczych w konkretnym sektorze. Chodzi o strażaków-ochotników, którzy aktywnie brali udział w akcjach ratowniczych. Rząd zwrócił uwagę, że wielu ochotników nie dostaje dodatkowego wynagrodzenia za tą ważną dla społeczeństwa misję. W 2021 roku takim wsparciem finansowym mogłoby zostać objętych ponad 20 tysięcy osób. Służba w OSP to jednak nie wszystko.
Nie wystarczy być strażakiem, aby ubiegać się o dodatkowe pieniądze. Konieczne jest spełnienie kryteriów, takich jak wiek, ale nie tylko. O świadczenie 200 złotych dla seniora, mogą ubiegać się osoby, które ukończyły wiek emerytalny. Odpowiednio jest to 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Liczy się też przez ile lat służyli dla OSP. Wymaga się, aby kobiety pełniły służbę 20, a mężczyźni 25 lat.
Wniosek będzie wypłacany niezależnie od dochodów ratownika. Będzie także wypłacany bezterminowo, czyli do końca życia emeryta. Aby go otrzymać, konieczny jest wniosek. Należy go złożyć u powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej, ponieważ świadczenie nie będzie wypłacane bezpośrednio przez ZUS. Za wypłaty odpowiada Zakład Emerytalno Rentowy MSWiA.