200 złotych dla seniora bez progu dochodowego. Jak otrzymać dodatkowe świadczenie do emerytury?

Emeryci mają szansę na kolejne świadczenie. Czternasta emerytura wymagała określonego progu dochodowego. W przypadku świadczenia 200 złotych dla seniora, warunki są inne. Kto może ubiegać się o dodatkowe 200 złotych? Znaczenie ma m.in wykonywany zawód.

Kolejne świadczenie dla emerytów, to szansa na dodatkową gotówkę. Seniorzy otrzymują trzynastą emeryturę, czternastą emeryturę, a także 500 plus dla seniora. Teraz mogą otrzymać kolejne 200 złotych, jeśli spełnią określone warunki. Znaczenie ma m.in zawód, który wykonywali przez określony czas. Nie liczy się próg dochodowy, który miał znaczenie przy wielu świadczeniach. Dodatkowe pieniądze dostaną zarówno seniorzy o najniższej, jak i wyższej emeryturze. Sprawdź, czy otrzymasz pieniądze.

Zobacz wideo Których polityków trzeba wysłać na emeryturę? "Ja się ze swoimi poglądami nie kryję"

200 złotych dla seniora, ale nie dla każdego. Kto otrzyma świadczenie?

Rząd zapowiedział, że nowe świadczenie może otrzymać ponad 20 tysięcy seniorów. Pieniądze trafią do grupy zawodowej, która do tej pory nie otrzymała żadnych benefitów. To osoby, które wykazały się wyjątkową służbą na rzecz innych obywateli. Chodzi o strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy przez wiele lat dzielnie narażali życie, pomagając innym. 

Jak otrzymać 200 złotych dla seniora? Konieczny jest wniosek

Aby dostać 200 złotych do emerytury, konieczne jest złożenie wniosku. W przypadku tego świadczenia nie liczy się próg dochodowy, ani wysokość wypłacanej emerytury, ale konieczne jest osiągnięcie wieku emerytalnego. W przypadku kobiet jest to 60 lat, a w przypadku mężczyzn 65. Do świadczenia wlicza się również staż służby w OSP. Dla pań jest to 20, a dla panów 25 lat. Wniosek musi zostać złożony u powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej. Za wypłatę świadczeń odpowiada MSWiA.

Na emeryturze, ale w gotowości. Bez tego nie otrzymasz 200 złotych dla seniora

200 złotych dla seniora ma być wypłacane dożywotnio co miesiąc, jednak jest jeszcze jeden warunek. Oprócz powyższych zasad, do których musi ustosunkować się strażak, lub strażaczka OSP, konieczna jest gotowość do działania. Emeryt lub emerytka, którzy dalej są na służbie, muszą wyjeżdżać na akcję minimum raz w roku. Jest to gwarancją otrzymywania świadczenia

Kiedy wypłata 200 złotych dla seniora? Pieniądze dla strażaków już niedługo

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pieniądze trafią do emerytów już w styczniu 2022 roku. Projekt ustawy został oficjalnie zatwierdzony.

Więcej o: