Zanim przejdziemy na emeryturę musimy wykonywać zawód przez określoną ilość czasu. Każdy przepracowany dzień wlicza się do emerytury i wpływa na jej wysokość. Niestety, zdarza się, że miejsce pracy zostaje zlikwidowane lub bankrutuje. Pracownik w dojrzałym wieku traci miejsce pracy, a znalezienie nowego zajęcia nie jest już takie łatwe jak kiedyś. Wówczas przysługuje mu specjalne świadczenie, które może poprawić jego sytuację materialną i pomóc przeczekać czas do osiągnięcia wieku emerytalnego.
Świadczeniem przedemerytalnym nazywamy zasiłek, o który mogą ubiegać się byli pracownicy w szczególnie trudnej sytuacji. Jest wypłacany co miesiąc i mogą go otrzymać osoby, które:
W każdym z powyższych przypadków konieczne jest udokumentowanie tego faktu. Świadczenie jest przyznawane osobom, które z przyczyn niezależnych utraciły źródło dochodu i mają ukończone 55 lat (w przypadku kobiet) i 60 lat (w przypadku mężczyzn). Przyczyny utraty pracy np.:
Minimalny okres zatrudnienia musi wynosić co najmniej 6 miesięcy.
Wniosek o świadczenie emerytalne można złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub przez profil zaufany na platformie PUE ZUS. Tutaj znajduje się link do wniosku.
Wysokość świadczenia przedemerytalnego zmienia się z każdym rokiem. Ma to związek z waloryzacją. Jest ona przeprowadzana na zasadach i w terminach przewidzianych w ustawie emerytalnej. Od 1 marca 2021 roku świadczenie przedemerytalne wynosi 1262,34 zł brutto miesięcznie. Oznacza to, że na rękę otrzymuje się 1075,73 zł. W 2022 roku może ulec zmianie.