Jak złożyć wniosek o 500 plus dla seniora? Seniorzy dostaną dodatkowe 500 złotych do emerytury

Seniorzy mogą poprawić swoją sytuację materialną, wnioskując o nowe świadczenia. Trzynasta i czternasta emerytura, to nie wszystko. Najstarsi obywatele mają szansę na 500 złotych do emerytury. Jak złożyć wniosek o dodatek 500 plus dla seniora i kto może go otrzymać?

Wysokość wielu emerytur w Polsce budzi kontrowersje. Seniorzy często skarżą się na niską kwotę świadczenia, która w licznych przypadkach nie pozwala im na pokrycie kosztów podstawowych wydatków, np. leków. Według danych ZUS na temat struktury wysokości emerytur po waloryzacji przeprowadzonej w marcu 2021 r. wynika, że aż 365 tys. osób pobierało świadczenie emerytalne niższe niż wynosi emerytura minimalna (1250,88 zł brutto). Rząd ustanowił trzynastą i czternastą emeryturę dla seniora, zatwierdzono również projekt dotyczący dodatku 500 plus. Niestety, tylko nieliczni mogą ubiegać się o świadczenie.

Zobacz wideo Morawiecki ogłasza program "ochrona seniorów" - seniorzy powyżej 70. roku życia proszeni są o pozostawanie w domach

500 plus dla seniora, ale nie dla każdego. Kto otrzyma świadczenie?

Aby otrzymać świadczenie 500 plus dla seniora, należy spełnić określone kryteria. 500 plus dla seniora ma być wypłacane comiesięcznie, tak samo jak 500 plus dla rodzin z dziećmi. Przysługuje najstarszym seniorom, którzy osiągnęli wiek 75 lat. Oprócz tego, pieniądze dostaną tylko emeryci i renciści, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny. Liczy się także próg dochodowy. Senior wnioskujący o świadczenie nie może przekroczyć kwoty 1727,08 zł brutto. Jeśli tak się stanie, podobnie jak w przypadku 14 emerytury, obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę". 

modne botkiTe buty są idealne na jesień. Ocieplane sztyblety to hit

Jak złożyć wniosek o 500 plus dla seniora? Konieczne dokumenty

Świadczenie 500 plus dla seniora wymaga złożenia wniosku. Wzór dokumentu znajdziemy na stronie ZUS. Senior ma obowiązek wypełnić wniosek, oraz dostarczyć następujące dokumenty:

  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • dokumentację medyczną,
  • wszystkie inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na rozpatrzenie wniosku np. dokumentacja z lecznicy rehabilitacyjnej lub zaświadczenie o stanie zdrowia (wydane przez lekarza nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku).

Pracownicy na budowieIle wynosi świadczenie przedemerytalne 2021 i dla kogo jest?

Kiedy wypłata 500 plus dla seniora? Pieniądze trafią do seniorów już niedługo

Rząd zapowiedział, że wypłaty świadczenia 500 plus dla seniora mają ruszyć już w listopadzie 2021. Znaczenie ma czas składania wniosków o dodatek do emerytury. Najlepiej zdążyć do końca października 2021, aby otrzymać pieniądze już w kolejnym miesiącu.

Więcej o: