Czy emerytura stażowa ma szansę wejść w życie? Rząd chce szybko zająć się projektem

Emerytury stażowe - najnowsze informacje. Na wprowadzenie emerytury za staż czeka wielu Polaków. Projektów ustawy pojawiło się do tej pory wiele, jednak przez długi czas rządzący nie chcieli wprowadzić możliwości przejścia na emeryturę po przepracowaniu odpowiedniej liczby lat. Czy emerytura stażowa ma szansę niedługo wejść w życie?

W czwartek 30 września "Solidarność" złożyła w Sejmie 235 tys. podpisów popierających projekt emerytur stażowych. To oznacza, że procedura w Sejmie może ruszyć i projekt zostanie rozpatrzony przez Sejm. 

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Dla kogo emerytura stażowa? 

Zgłoszony przez NSZZ "Solidarność" projekt zakłada możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę po wypracowaniu odpowiedniej liczby lat: 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn. Kolejnym wymienianym często warunkiem jest uzbieranie kapitału umożliwiającego wypłatę co najmniej emerytury minimalnej.

Emerytury stażowe - najnowsze informacje. Rząd chce szybko zająć się projektem

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zwróciło się do związków zawodowych i pracodawców z prośbą o zaopiniowanie zgłoszonego przez "Solidarność" projektu o emeryturach stażowych w ramach Rady Dialogu Społecznego. Jak podał "Fakt", rząd zamierza szybko rozpatrzyć propozycję związkowców.

Emerytury stażowe 2022? Czy jest szansa na wprowadzenie emerytur stażowych w przyszłym roku? 

Projekt "Solidarności" od początku ma małe poparcie rządzących. Rząd mówi raczej o konieczności podnoszenia wieku emerytalnego, a nie jego obniżania. Właśnie dlatego w Polskim Ładzie zaproponowano ulgę podatkową dla pracujących seniorów - zerowy podatek PIT. Ma to zachęcić do dłuższej aktywności zawodowej. 

I choć emerytura stażowa była jedną z obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy, to do tej pory Polacy nie doczekali się konkretnej propozycji. 

Więcej o: