Zmiany w zasiłkach 2022. Od stycznia będziemy podlegać nowym regulacjom

Zmiany w zasiłkach 2022: czy od przyszłego roku regulacje zasiłków będą dla nas korzystniejsze? Istnieje kilka przypadków, w których wciąż wypłacenie środków może być utrudnione. Na co powinniśmy uważać?

Przyszły rok zapowiada ogromną ilość zmian. Niektóre z nich będą dotyczyć zasiłku macierzyńskiego i chorobowego. Wszelkie modyfikacje wynikają z nowelizacji zasiłkowej ustawy z 24 czerwca 2021. Od 1 stycznia 2022 opóźnienia w opłatach składek nie będą problemem jeśli chodzi o otrzymanie zasiłku chorobowego.

Zobacz wideo Jakie mogą być skutki wprowadzenia dochodu podstawowego?

Zmiany w zasiłkach 2022. Zasiłek chorobowy będzie wynosił 80 proc. bez względu na opóźnienia składkowe

Osoby objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, do których będą należeć m.in. właściciele działalności gospodarczych, mogą liczyć na małe ustępstwo. Od przyszłego roku ubezpieczenie nie będzie ustawało w momencie nieterminowego opłacania składek. Oznacza to, że świadczenie chorobowe zostanie nam przyznane, nawet jeśli uregulujemy wszystko długo po terminie.

Dodatkowo w przypadku osób, których niezdolność do pracy powstanie w okresie gdy będą miały zaległości z tytułu składek w kwocie wyższej niż 1 proc. minimalnego wynagrodzenia, nowo wprowadzane regulacje umożliwią otrzymanie świadczenia, po spłacie zadłużenia. Prawo do tych świadczeń ulegnie jednak przedawnieniu, jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia – mówi rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski.

Jednak jeśli nasze zadłużenie będzie równe maksymalnie 1 procent minimalnego wynagrodzenia, wówczas wypłata ubezpieczenia może okazać się niemożliwa.

Zmiany w zasiłkach 2022. Ile będzie wynosił zasiłek chorobowy w przyszłym roku?

Okazuje się, że w przyszłym roku zasiłek chorobowy będzie wyliczany na korzystniejszych warunkach.

Obecnie zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu jest niższy od standardowej stawki procentowej i wynosi co do zasady 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Od nowego roku miesięczny zasiłek chorobowy będzie przysługiwał w wysokości 80 proc. bez względu na to, czy dotyczy osoby hospitalizowanej, czy przebywającej w domu – mówi rzecznik.

Ponadto, jeżeli pomiędzy okresami pobierania zasiłków nie było żadnej przerwy, bądź przerwa była krótsza od miesiąca kalendarzowego, podstawa wymiaru zasiłku nie będzie wyliczana na nowo. Warto wspomnieć także o tym, że rodzaj choroby także przestanie mieć znaczenie. Przerwa będzie liczona w ten sam sposób, niezależnie od tego, jakim schorzeniem była spowodowana.

Emeryci, ZUSMama 4 plus, matczyna emerytura: dla kogo to świadczenie?

Zmiany w zasiłkach 2022. Możliwość przejścia na macierzyński w razie śmierci pracodawcy

Pewna niewielka modyfikacja pojawiła się także w obrębie zasiłku macierzyńskiego. Jeśli kobieta urodzi dziecko już po ustaniu zatrudnienia, ale w okresie ciąży była objęta ubezpieczeniem, które ostatecznie przerwano z powodu śmierci pracodawcy, zyskuje prawo do zabezpieczenia finansowego. Jak do tej pory taka możliwość nie była brana pod uwagę. Zgodnie z zapowiedziami, już od stycznia będziemy podlegać nowym regulacjom.

Więcej o: