Przyszły rok zapowiada ogromną ilość zmian. Niektóre z nich będą dotyczyć zasiłku macierzyńskiego i chorobowego. Wszelkie modyfikacje wynikają z nowelizacji zasiłkowej ustawy z 24 czerwca 2021. Od 1 stycznia 2022 opóźnienia w opłatach składek nie będą problemem jeśli chodzi o otrzymanie zasiłku chorobowego.
Osoby objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, do których będą należeć m.in. właściciele działalności gospodarczych, mogą liczyć na małe ustępstwo. Od przyszłego roku ubezpieczenie nie będzie ustawało w momencie nieterminowego opłacania składek. Oznacza to, że świadczenie chorobowe zostanie nam przyznane, nawet jeśli uregulujemy wszystko długo po terminie.
Dodatkowo w przypadku osób, których niezdolność do pracy powstanie w okresie gdy będą miały zaległości z tytułu składek w kwocie wyższej niż 1 proc. minimalnego wynagrodzenia, nowo wprowadzane regulacje umożliwią otrzymanie świadczenia, po spłacie zadłużenia. Prawo do tych świadczeń ulegnie jednak przedawnieniu, jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia – mówi rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski.
Jednak jeśli nasze zadłużenie będzie równe maksymalnie 1 procent minimalnego wynagrodzenia, wówczas wypłata ubezpieczenia może okazać się niemożliwa.
Okazuje się, że w przyszłym roku zasiłek chorobowy będzie wyliczany na korzystniejszych warunkach.
Obecnie zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu jest niższy od standardowej stawki procentowej i wynosi co do zasady 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Od nowego roku miesięczny zasiłek chorobowy będzie przysługiwał w wysokości 80 proc. bez względu na to, czy dotyczy osoby hospitalizowanej, czy przebywającej w domu – mówi rzecznik.
Ponadto, jeżeli pomiędzy okresami pobierania zasiłków nie było żadnej przerwy, bądź przerwa była krótsza od miesiąca kalendarzowego, podstawa wymiaru zasiłku nie będzie wyliczana na nowo. Warto wspomnieć także o tym, że rodzaj choroby także przestanie mieć znaczenie. Przerwa będzie liczona w ten sam sposób, niezależnie od tego, jakim schorzeniem była spowodowana.
Pewna niewielka modyfikacja pojawiła się także w obrębie zasiłku macierzyńskiego. Jeśli kobieta urodzi dziecko już po ustaniu zatrudnienia, ale w okresie ciąży była objęta ubezpieczeniem, które ostatecznie przerwano z powodu śmierci pracodawcy, zyskuje prawo do zabezpieczenia finansowego. Jak do tej pory taka możliwość nie była brana pod uwagę. Zgodnie z zapowiedziami, już od stycznia będziemy podlegać nowym regulacjom.