Kto dostanie 14 emeryturę? Pieniądze trafią na konta seniorów jeszcze w tym roku!

Na konta emerytów już niedługo trafi 14 emerytura. Świadczenie nie przysługuje wszystkim seniorom. Należy spełnić określone warunki, które mogą zaskoczyć. Kto dostanie 14 emeryturę?

Zgodnie z ustawą z dnia 21 stycznia 2021, która mówi o dodatkowym świadczeniu dla emerytów i rencistów, najstarsi obywatele mogą spodziewać się wypłaty świadczenia potocznie nazywanego czternastą emeryturą. Pieniądze trafią na konto seniorów już niedługo, ale nie wszyscy z nich mają powody do radości. W przeciwieństwie do "trzynastki" aby otrzymać czternastą emeryturę należy spełnić warunki. Liczy się m.in dochód emeryta. Ile wynosi 14 emerytura i kto ją otrzyma?

Zobacz wideo PiS zaproponuje emeryturę bez podatku do 2,5 tys. zł? Kuczyński: Coś tu nie gra Wybierz serwis

Kto dostanie 14 emeryturę? Pieniądze nie trafią do wszystkich seniorów

Czternasta emerytura to świadczenie przyznawane emerytom w najtrudniejszej sytuacji finansowej. Oznacza to, że emeryci otrzymujący najwyższe świadczenia mogą obejść się smakiem. Jednym z warunków, aby otrzymać zastrzyk gotówki jest nie przekroczenie progu finansowego 2900 zł brutto. Pieniądze dostaną też osoby, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do emerytury, renty, renty socjalnej lub świadczenia przedemerytalnego. 

Ile wyniesie 14 emerytura? Obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę"

Zgodnie z obietnicami Rządu, kwota świadczenia dla seniorów wyniesie 1250,88 zł brutto (1022,88 zł netto). Świadczenie może jednak zostać zmniejszone. Obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę", która polega na pomniejszaniu pełnej kwoty, odpowiednio do kwoty przekraczającej próg dochodowy, upoważniający do otrzymania świadczenia. Jeśli np. dochód emeryta przekroczy 2900 brutto o 100 złotych, z pełnej kwoty świadczenia zostanie odjęte 100 złotych. Zasada ta obowiązuje również w przypadku świadczenia 500 plus dla seniora

Czy potrzebny jest wniosek o 14 emeryturę? Są dobre wieści

Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu. To oznacza, że wpłynie na konto seniorów wraz z podstawową emeryturą i składanie wniosku nie jest potrzebne. Dobrą wiadomością jest również to, że świadczenie nie podlega potrąceniom i egzekucjom komorniczym. 

Kiedy wypłata 14 emerytury? Pieniądze trafią do emerytów jeszcze w tym roku

Emeryci, którzy dopiero w tym roku osiągnęli wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) powinni pospieszyć się ze składaniem wniosków o przyznanie im emerytury. Jeśli złożą wniosek po 31 października 2021, mogą nie otrzymać dodatkowego świadczenia. Czternasta emerytura będzie wypłacana razem z listopadowym świadczeniem, co oznacza, że pieniądze trafią na konta seniorów jeszcze w tym roku. 

Więcej o: