Gdy do sieci trafiła informacja o przypadkach, w których ponowne przeliczenie emerytury okazało się sporym zyskiem, do ZUS-u zaczęło napływać tysiące wniosków. Każdy liczy na to, że w jego przypadku ten krok również okaże się korzystny. Okazuje się jednak, że nie wszyscy seniorzy mogą liczyć na pozytywne rozpatrzenie dokumentu. Możliwość ubiegania się o ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia mają jedynie osoby, które przeszły na emeryturę po 1 kwietnia 2021.
Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury mogą złożyć jedynie seniorzy, którzy przeszły na emeryturę najwcześniej 1 kwietnia 2021 lub osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, ale mimo to wciąż podejmują pracę i odprowadzają składki. W przypadku osób tzw. „starego systemu" wnioskowanie nie ma najmniejszego sensu, ponieważ na ich kontach od wielu lat nie zachodzą żadne zmiany. Okazuje się więc, że znaczna ilość wniosków napływających do ZUS-u, jest automatycznie odrzucana.
Składanie wniosków jest bezcelowe i generuje tylko niepotrzebną „papierologię" - mówi dla infor.pl Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Jedną ze składowych, które wpływają na wysokość naszej emerytury, są tablice średniego dalszego trwania życia. Aktualne tablice obowiązują od 1 kwietnia 2021 i będą aktywne do 30 marca 2022 roku. Dotyczą one jedynie emerytur ustalanych na nowych zasadach. Osoby, które spełniają ten podstawowy wymóg, mogą złożyć wniosek ERPO, który znajdziecie pod linkiem: wniosek ERPO.
Krótko mówiąc, przeliczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy emeryt dalej pracuje i na jego konto wpływają składki lub wtedy, gdy pomimo przyznania mu (po osiągnięciu wieku emerytalnego) prawa do emerytury kontynuuje działalność zawodową i dlatego ZUS nie rozpoczął jeszcze wypłaty jego emerytury – dodaje Iwona Kowalska-Matis