Urlop na żądanie, ile dni przysługuje pracownikom. Pracodawca może odmówić ci wolnego

Urlop na żądanie, ile dni przysługuje pracownikom? Ile dni przewiduje kodeks pracy i czy pracodawca może odmówić tego urlopu. Czy ten urlop jest płatny?

W sytuacjach związanych z pracą zawsze warto znać przepisy kodeksu pracy, aby ich nie złamać. Temat urlopu na żądanie rodzi wiele pytań, na które lepiej znać odpowiedź, zanim wydarzy się sytuacja, w której będziemy musieli go pilnie wykorzystać. Sprawdź, ile razy w ciągu roku możesz wykorzystać tego typu urlop. 

Zobacz wideo Tarcza 4.0. Czy pracodawca może nas wysłać na przymusowy urlop?

Jakie czekają nas zmiany w zasiłkach chorobowych 2022? Jakie czekają nas zmiany w zasiłkach chorobowych 2022?

Urlop na żądanie, ile dni można wykorzystać. Czy można wykorzystać je jednorazowo? 

Urlop na żądanie to nic innego jak część urlopu wypoczynkowy przysługujący pracownikowi w danym roku kalendarzowym. Różni je jedynie tryb wnioskowania. Ponieważ urlopu wypoczynkowego udziela się w większości zgodnie z planem urlopów ustalanym przez większość firm na początku roku. Natomiast urlop na żądanie brany jest w nagłych losowych sytuacjach. Ile takich dni nam przysługuje? Jak możemy przeczytać w kodeksie pracy: 

Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

Oznacza to, że pracownikowi przysługuje 4 dni urlopowe, które może wykorzystać w sytuacjach nieplanowanych. 

14. emerytura (zdjęcie ilustracyjne) Najniższa emerytura 2021 netto. Ile wynosi?

Czy urlop na żądanie jest płatny? Sprawdziliśmy to w kodeksie pracy

Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za urlop na żądanie. Jest on płatny w 100%, czyli otrzymuje dokładnie taką samą kwotę, jak by był w pracy. Dzieje się tak dlatego, że jest to część urlopu wypoczynkowego, który płatny jest na tych samych zasadach, jak wcześniej wspomnieliśmy. 

Czy musisz podać powód i czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie? 

Kodeks pracy nie pisze o obowiązku przedstawienia powodu nieobecności w pracy. Warto jednak przedstawić go w momencie zgłaszania pracodawcy. Przypominamy, mówimy o tym najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu i przed godziną rozpoczęcia pracy. W tej sytuacji Kodeks pracy również nie narzuca formy złożenia wniosku o urlop, może zrobić to za pośrednictwem telefonu, mejla czy po prostu osobiście. 

Według prawa pracodawca musi udzielić zgody na urlop. W wyjątkowych sytuacjach może jednak odmówić np. takich, które kolidują z zapewnieniem normalnego toku pracy, oraz wtedy gdy nasza nieobecność mogłaby zaszkodzić interesom firmy.

Więcej o: