W ostatnim czasie wiele mówi się na temat emerytur i dodatków, które mają pojawić się na przestrzeni kilku miesięcy. Aby jednak mieć racjonalne spojrzenie na nowy stan rzeczy, warto skupić się na aktualnej sytuacji świadczeń emerytalnych. Ile wynosi najniższa emerytura 2021?
Zasady funkcjonowania systemu emerytalnego określa ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Osoby urodzone przed 1949 rokiem otrzymują świadczenia na podstawie reformy ubezpieczeń społecznych z 1999 roku, natomiast osoby urodzone po 1949 ewidencjonują składki na koncie indywidualnym i subkoncie ZUS, plus rachunku OFE. Środki zgromadzone na koncie ZUS podlegają ponadto waloryzacji o określony wskaźnik, który ustala Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W 2021 owy wskaźnik wynosił 104,24 procent, co doprowadziło do wzrostu najniższej emerytury z 1200 złotych na 1250,88 złotych, co daje 1066,24 złote netto.
Co ciekawe z podwyżki, o której pisaliśmy w poprzednim akapicie, mogą skorzystać jedynie osoby, które posiadają odpowiedni staż ubezpieczeniowy. To znaczy, staż składkowy i nieskładkowy powinien wynosić od 20 do 25 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn.
Aby otrzymać minimalną emeryturę, musimy spełnić określone wymagania. Oprócz osiągnięcia wieku emerytalnego powinniśmy mieć także odpowiedni staż pracy. W innym wypadku ZUS nie wypłaci nam najniższego świadczenia. Otrzymamy jedynie tyle środków, ile udało nam się zebrać w wyniku opłacania składek na koncie emerytalnym.