Zmiany w podatkach 2022. W kieszeniach Polaków zostanie więcej pieniędzy

Zmiany w podatkach 2022. Uchwalenie Polskiego Ładu wiąże się z rewolucją podatkową. Dzięki zmianom w kieszeniach Polaków zostanie więcej pieniędzy. Jakie konkretnie zmiany zostaną wprowadzone w przyszłym roku?

W piątek 1 października Sejm przyjął ustawę o zmianach podatkowych. Na zmianach zyskają przedsiębiorcy, pracownicy, emeryci i renciści, a także rodziny z dziećmi. 

Zobacz wideo Polski Ład budzi skrajne emocje. Czy propozycje PiS-u zapewnią „dekadę rozwoju"?

Urlop na żądanie 2021 - wszystko co trzeba o nim wiedzieć Urlop na żądanie, ile dni przysługuje pracownikom

Zmiany w podatkach 2022. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do poziomu europejskiego

Jedną z ważnych zmian, którą wprowadza Polski Ład, jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Historyczna podwyżka kwoty wolnej od podatku przyniesie wiele korzyści zarówno tym, którzy za pracę otrzymują wynagrodzenie minimalne, jak i tym, którzy otrzymują świadczenie emerytalne lub rentowe z ZUS. Zrównanie kwoty wolnej od podatku do poziomu europejskiego sprawi, że w kieszeniach Polaków zostanie więcej pieniędzy. Wszystkie osoby, których miesięczny dochód nie przekracza 2,5 tys. zł, będą zwolnione z opłacania podatku dochodowego. 

Polski Ład - podatki. PIT zero dla seniorów i rodzin z czworgiem dzieci 

Wśród nowych rozwiązań znalazły się także PIT-0 dla seniorów i PIT-0 dla rodzin 4+. PIT-0 dla seniorów ma być zachętą do pozostania na rynku pracy. Osoby, które osiągną wiek emerytalny, ale pozostaną na rynku pracy i nie będą w tym czasie pobierać emerytury, zostaną zwolnione z opłacania podatku dochodowego. PIT-0 dla seniorów będzie działał tak, jak PIT-0 dla młodych - obejmie roczny przychód z pracy do kwoty 85 528 zł. Warto zaznaczyć, że seniorzy rozliczający się na zasadach ogólnych będą mieli do wykorzystania jeszcze kwotę wolną, która wyniesie 30 tys. zł. To oznacza, że pracujący seniorzy, którzy nie pobierają emerytury, będą płacić podatek dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi).

PIT-0 dla rodzin 4+ to rozwiązanie adresowane do rodziców (w tym zastępczych i opiekunów prawnych), którzy wychowują co najmniej czworo dzieci. Taka ulga dotyczy wszystkich niezależnie od tego, czy są pracownikami, przedsiębiorcami, wychowują dzieci razem, czy są samotnymi rodzicami.

Praca Dla kogo wcześniejsza emerytura? Tylko nieliczni mogą się o nią ubiegać

Zmiany w podatkach 2022. Najważniejsze rozwiązania podatkowe w Polskim Ładzie

Jakie jeszcze zmiany wprowadza Polski Ład? Poza podwyższeniem kwoty wolnej od podatku i zwolnieniem seniorów z odprowadzania podatku dochodowego uchwalono także: 

  • wyższy próg podatkowy - podniesiony z ok. 85 tys. zł do 120 tys. zł; 
  • obniżkę stawek ryczałtu m.in. dla inżynierów, zawodów IT, lekarzy;
  • wyrównanie zasad opłacania składki zdrowotnej dla wszystkich podatników: stawka 9 proc. bez możliwości odliczania nawet części od podatku. 

Wprowadzone zostaną także korzystne zmiany dla pracowników zatrudnionych na czarno. Od 2022 roku konsekwencje zatrudniania pracowników w ten sposób będzie ponosił tylko pracodawca, a nie zmuszany do takiego rodzaju zatrudnienia pracownik. Wprowadzone rozwiązanie zakłada, że pracownik nie będzie ponosił negatywnych konsekwencji "wstecz". Rząd liczy, że pracownicy będą dzięki temu ujawniać, że pracowali na czarno w 2021 roku i w latach wcześniejszych. 

Więcej o: