Temat 14. emerytur jest w ostatnim czasie jednym z przodujących tematów medialnych. Zgodnie z zapowiedziami, pierwsze wypłaty dodatku miały pojawić się na kontach emerytów wraz z listopadowym świadczeniem emerytalnym. Okazuje się jednak, że część z nich dostanie je jeszcze w październiku. Dlaczego ZUS przyspiesza wypłaty i kogo będzie dotyczyć ta zmiana?
„Czternastki" miały pojawić się na naszych kontach 1,5,6,10,15,20 lub 25 dnia miesiąca, wraz z wypłatą cyklicznego świadczenia emerytalnego. Niektórzy seniorzy otrzymają ją jednak wcześniej. Dlaczego? Wszytko za sprawą Wszystkich Świętych, które jak co roku przypada na 1 listopada. Każdy senior, który otrzymuje emeryturę pierwszego dnia miesiąca, może liczyć na to, że 14.emerytura trafi do niego już w piątek, 28 października. To jedyny wyjątek, który wprowadzono w kategorii tego dodatku. Pozostałe terminy, póki co, mają pozostać bez żadnych zmian.
W przypadku „czternastek" wysokość dodatku będzie zależna od wysokości comiesięcznego świadczenia emerytalnego. Mogą na nią liczyć osoby ubezpieczone w powszechnym systemie emerytalnym, służby mundurowe, rolnicy, osoby pobierające emerytury pomostowe, renty socjalne renty dla inwalidów i wojskowych oraz nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Okazuje się jednak, że w odróżnieniu od „trzynastki", tym razem nie każdy dostanie szansę na otrzymanie dodatkowego wsparcia. Świadczenie w pełnym wymiarze, tj. 1250,88 złotych brutto, trafi jedynie do tych seniorów, których emerytura nie przekracza kwoty 2900 złotych brutto. W przypadku osób, których emerytura przekracza tę kwotę, wysokość świadczenia zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia.
Osoby, których emerytura przekracza próg 2900 złotych brutto, otrzymają świadczenie pomniejszone na zasadzie „złotówka za złotówkę". Tak prezentuje się tabela "czternastki":
14. emerytura, tabela redakcja