Dla kogo matczyna emerytura? Rodziny wielodzietne czeka kolejny zastrzyk gotówki

Matczyna emerytura przysługuje tym matkom, którym obowiązki macierzyńskie nie pozwoliły na pójście do pracy. Pieniądze są wypłacane co miesiąc, jeśli rodzicielka spełni określone warunki. Rodziny mogą liczyć na kolejne pieniądze oprócz 500 plus i 1000 plus. Jak je otrzymać?

Świadczenie mama 4 plus, to rozszerzenie innych świadczeń rodzicielskich, które przysługują szczególnie potrzebującym rodzicom. O wypłatę świadczenia mogą ubiegać się te osoby, które odchowały już dzieci, ale z powodu wielu obowiązków nie mogły realizować się zawodowo, a tym samym otrzymywać emerytury w dojrzałym wieku. Na specjalne świadczenie trzeba jednak zasłużyć spełniając też inne warunki. Ile wynosi matczyna emerytura i kto może ją otrzymać? Sprawdź, czy czeka cię zastrzyk gotówki.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Na czym polega świadczenie mama 4 plus? To szansa na dodatkowe pieniądze

Mama 4 plus to świadczenie wypłacane przez ZUS na zasadzie zwyczajnej emerytury. Różni się ono tym, że aby je otrzymać nie trzeba posiadać zaświadczenia z miejsca pracy i nie jest wymagany staż, ani rodzaj umowy. Emerytura matczyna to możliwość uzyskania dochodu w dojrzałym wieku, który będzie wyliczany na podstawie ilości dzieci, jakie rodzic miał do tego czasu na wychowaniu. Pieniądze przysługują rodzinom wielodzietnym, a dokładniej tym, w których urodziła się minimum czwórka dzieci. Świadczenie uzupełniające nie wymaga dokumentacji świadczącej o tym, że rodzic nie mógł wykonywać pracy. Pieniądze dostaną również ci, którzy sami podjęli taką decyzję i poświęcili się wychowaniu potomstwa. 

Ile wynosi matczyna emerytura i jak ją otrzymać? Niektórzy mogą być zaskoczeni

Matczyna emerytura może być wypłacana zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Warunkiem jest wiek, oraz sytuacja rodzinna. Pieniądze otrzymają matki po osiągnięciu wieku emerytalnego 60 lat. W razie śmierci matki lub porzucenia przez nią dzieci świadczenie po osiągnięciu 65 lat przysługuje także ojcom czworga, lub więcej dzieci. Wysokość „emerytury matczynej" to 1250,88 zł brutto, czyli 1066,24 zł netto. Zgodnie z ustaleniami Rządu jest to kwota, która ma pozwolić na życie na przeciętnym poziomie. Wniosek należy złożyć w oddziale ZUS lub w oddziale KRUS. Pieniądze będą wypłacone od razu po akceptacji.

Czy można pobierać dwie emerytury? Emerytura matczyna jest przeszkodą

Bywają sytuacje, kiedy rodzic czwórki, lub większej ilości dzieci wykonywał zawód przed rodzicielstwem, albo rozpoczął pracę już po przyjściu na świat jednego dziecka, ale z niej zrezygnował. Wówczas tamten okres pracy wlicza się do emerytury. Zazwyczaj jej kwota nie jest równa emeryturze minimalnej, wówczas należy zrzec się jej na rzecz emerytury matczynej. Jest to bardziej korzystne i całkowicie możliwe. Dotychczas ZUS przyznał świadczenie 46,2 tys. osób, w tym 79 mężczyznom.

Więcej o: