Waloryzacja emerytur. Ile dostaniemy, kiedy pieniądze pojawią się na koncie?

Waloryzacja emerytur 2022. Na jaką podwyżkę mogą liczyć emeryci? Rekordowa inflacja, wyższa kwota wolna od podatku, dodatki do emerytury - niektórzy mogą na tym zyskać.

Wszystko wskazuje na to, że przyszły rok będzie rokiem rekordów w kategorii świadczeń emerytalnych. Niektórzy emeryci mogą zyskać nawet o kilka tysięcy złotych więcej niż w 2021. Dlaczego? Wszystko za sprawą waloryzacji emerytur, zwolnień podatkowych oraz najróżniejszych dodatków do emerytury. Wyższe świadczenia mają być rekompensatą dla podwyżek cen.

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Waloryzacja emerytur 2022. Ile dodatkowych pieniędzy może pojawić się na kontach emerytów?

Bardzo wysoka waloryzacja emerytów oraz rent, którą prognozuje przyszły rok, doprowadzi do rekordowej inflacji. Warto zaznaczyć przy tym, że waloryzacja jest pomnożeniem kwoty świadczeń emerytalnych przez wskaźnik waloryzacji, stanowiący sumę średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w roku poprzednim i 20 procent realnego wzrostu wynagrodzenia. 4,85 – procentowa waloryzacja to podwyżka sięgająca nawet około stu złotych.

Najwięcej zyskają bogatsi emeryci, na których konta z ZUS może wpływać miesięcznie nawet o 400 czy 500 zł więcej - pisze „SuperExperss

Minimalna emerytura wynosiłaby wówczas 1072,40 złotych, podczas gdy dziś jest równa 1025 złotych. Inaczej jest w przypadku emerytów, którzy pobierali znacznie większe świadczenia. Osoby, których emerytura wynosi 4000 złotych, mogą zyskać nawet 200 złotych więcej. Oprócz tego pojawia się także 500 plus dla seniora oraz wzrost kwoty wolnej od podatku.

Waloryzacja emerytur 2022 – tabela. Jak będą wyglądały emerytury w przyszłym roku?

Tak wielkiej podwyżki emerytur nie było już przeszło dwanaście lat. Jakich benefitów powinniśmy się spodziewać? Tabela prezentuje się następująco:

Waloryzacja emerytur 2022Waloryzacja emerytur 2022 redakcja

Więcej o: