Rekompensaty za podwyżki cen prądu. Sprawdź, czy należy ci się wsparcie

Rosną nie tylko ceny paliw. W przeciągu roku ceny prądu wzrosły o 90 proc. W związku z tym ministerstwo klimatu i środowiska pracuje nad ustawą chroniącą najuboższych odbiorców energii przed podwyżkami cen. Od czego będzie zależało przyznanie wsparcia dla odbiorców prądu?

W ciągu ostatniego roku ceny prądu drastycznie wzrosły. Właśnie dlatego ministerstwo klimatu i środowiska zwróciło się o pilne procedowanie projektu, który ma wspomóc najuboższych odbiorców prądu.

Zobacz wideo Czy jesteśmy skazani na droższą energię?
W gestii ministerstwa klimatu i środowiska jest wprowadzanie rozwiązań, które mogłyby chronić najuboższych odbiorców. Nad taką ustawą intensywnie pracujemy. Myślę, że w najbliższych kilku dniach ujrzy ona światło dzienne. Jest jeszcze w pewnych konsultacjach wewnętrznych - powiedział Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska, podczas sejmowej komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych.

Rekompensaty za podwyżki prądu. Trwają prace nad ustawą

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka w ubiegłym tygodniu poinformował, że przyznanie wsparcia będzie zależało m.in. od dochodów, liczby domowników i stanu budynku. Podkreślił również, że zasięg wsparcia "jest analizowany pod kątem grup społecznych, dochodowych oraz liczby osób w gospodarstwie domowym". W tym momencie ustawa jest na etapie finalizacji. 

Projekt jest na etapie wpisu do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu - mając na uwadze obecną sytuację rynkową Minister Klimatu i Środowiska zwrócił się o jego pilne procedowanie - poinformował PAP wydział komunikacji medialnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska pytany o informację na temat projektu przepisów o wsparciu dla najuboższych odbiorców prądu.

Kto otrzyma rekompensatę za podwyżkę prądu? 

Serwis Biznes Alert dowiedział się, kto zostanie objęty wsparciem. Rekompensatę mają otrzymać osoby, które: pobierają dodatek mieszkaniowy, zasiłek stały, zasiłek okresowy, emeryci ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury, emeryci i renciści pobierający świadczenie równe najniższej emeryturze, posiadacze Karty Dużej Rodziny mieszczący się w pierwszym progu podatkowym i wychowujący trójkę dzieci oraz osoby z najniższymi dochodami zgodnie z rekomendacjami Banku Światowego.

Więcej o: