W ostatnim czasie temat ponownego przeliczenia emerytury tworzy ogromny szał medialny. Od chwili, gdy w sieci pojawiły się informacje o potencjalnych korzyściach wynikających z tego działania, mnóstwo seniorów wybrało się do ZUS-u z nadzieją na uzyskanie kilku dodatkowych groszy. Okazuje się jednak, że sprawa nie jest prosta. Na ponowne przeliczenie emerytury może liczyć tylko część seniorów. Kiedy ZUS może odrzucić nasz wniosek?
Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia mogą liczyć tylko niektórzy. Aby nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie, emeryt musi osiągnąć wiek emerytalny, a przy tym wciąż pozostawać na zatrudnieniu i tym samym, wciąż odprowadzać składki. W innych przypadkach możemy sobie odpuścić fatygę. Skoro na naszym koncie nic się nie zmienia, jakim cudem przeliczenie emerytury miałoby sens?
Co ciekawe jednak zgodnie z tym, co podają pracownicy ZUS-u, najwięcej pojawiających się wniosków pochodzi od emerytów tzw. „starego systemu" lub emeryci, którzy złożyli wniosek już wcześniej, bazując na innych tablicach średniego dalszego trwania życia. W związku z wybuchem pandemii tegoroczne tablice wiążą się z wyjątkową korzyścią, ale nie oznacza to, że każdy będzie mógł liczyć na benefity.
Składanie wniosków jest bezcelowe i generuje tylko niepotrzebną „papierologię" - mówi dla infor.pl Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Każdy, kto choć trochę interesuje się kwestią prawną emerytury, wie, że tablice średniego dalszego trwania życia odgrywają kluczową rolę w obliczaniu wysokości świadczenia. Aktualne tablice obowiązują od 1 kwietnia 2021 do 31 marca 2022 i dotyczą jedynie tych emerytur, które bazują na tzw. „nowym systemie". Otrzymują je ci seniorzy, którzy w tym okresie osiągnęły wiek emerytalny oraz ci, którzy już wcześniej osiągnęli wiek emerytalny, ale dopiero teraz zdecydowały się na pobieranie świadczenia.
Krótko mówiąc, przeliczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy emeryt dalej pracuje i na jego konto wpływają składki lub wtedy, gdy pomimo przyznania mu (po osiągnięciu wieku emerytalnego) prawa do emerytury kontynuuje działalność zawodową i dlatego ZUS nie rozpoczął jeszcze wypłaty jego emerytury – dodaje Iwona Kowalska-Matis