Rewaloryzacja jest to, w skrócie podwyższenie wartości pieniądza wobec kursu złota. Przywraca ona dochodom ich realną wartość, którą utraciły przez inflacje. W przeciwieństwie do waloryzacji, która używana jest jako ogólne określenie w większości takich sytuacji. Rewaloryzacja używana jest, gdy mówimy głównie o świadczeniach socjalnych takich jak płace renty czy emerytury.
Rewaloryzacja następuje zawsze z pierwszym dniem marca każdego roku. To właśnie wtedy, emeryci i renciści mogą spodziewać się wzrostu swojego świadczenia. Przeliczenie świadczeń w 2022 roku będzie wyższe o prawie 5 procent. Oznacza to, że najniższa emerytura może wzrosnąć o ponad 62 zł.
Wiosną tego roku przewidywano, że przyszłoroczne przeliczenie świadczeń wzrośnie o 104 procent względem tegorocznego. Okazało się jednak, że pomylili się o prawie jeden punkt procentowy. Wiceszef resortu finansów, Sebastian Skuza powiedział jednak, że w projekcie budżetu na 2022 r. zapisany został wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w wysokości 104,89 proc. Jest to zdecydowanie rekordowa podwyżka, są to dobre informacje dla seniorów.
Rewaloryzacja to mechanizm, który w założeniu pomaga uchronić seniorów przed utratą wartości ich emerytur, czyli podwyżkami cen. Jeśli emerytury nie były, by podnoszone rok rocznie, emerytury z roku na rok miały, by coraz mniejszą wartość. Inflacja dotyka jednak każdego, bo tegoroczne ceny, rosną w zastraszającym tępię.