Dodatkowe 300 złotych do pensji należy się wielu osobom. Wystarczy spełnić jeden warunek

Niektórzy pracownicy mogą skorzystać z dodatku w formie 300 złotych. Aby go zdobyć, niezbędne okaże się spełnienie jednego bardzo ważnego warunku. Jakie dokumenty będą nam potrzebne?

Osoby, które mieszkają poza miejscem swojej pracy, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie od rządu. W jaki sposób? Najistotniejszą kwestią jest uwzględnienie związanych z tym kosztów, w czasie wyliczania dochodu podlegającego opodatkowaniu. Od czego powinniśmy zacząć?

Zobacz wideo Pandemia negatywnie wpłynęła na sytuację zawodową kobiet. Ich aktywizacja może przynieść gospodarce 300 mld zł do 2030 roku

Jak uzyskać dodatkowe 300 złotych?

Każdy pracodawca zatrudniający pracowników musi odprowadzać różne składki. Jedną z nich będzie podatek dochodowy, przy którym niezbędne jest wstępne obliczenie kosztów uzyskania przychodów, które określają wartość wydatków poniesionych w celu uzyskania przychodu.

W niektórych przypadkach ową wysokość wydatków należy podwyższyć. Ma to miejsce m.in. kiedy pracownik nie otrzymuje dodatku na rozłąkę oraz gdy miejsce pracy pracownika znajduje się poza miejscem jego zamieszkania, przez co ponosi on dodatkowe koszty związane z dojazdem. Takie rozwiązanie sprawy ma być formą rekompensaty względem pracowników miejscowych. W 2021 roku miesięczne wsparcie wynosi 300 złotych, co w zasięgu roku łącznie daje nie więcej niż 3600 złotych.

Dodatkowe 300 złotych dla pracownika. Kto może się ubiegać?

Koszty uzyskania przychodu można podwyższyć o 300 złotych w dwóch przypadkach:

  • gdy pracownik mieszka poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy
  • gdy pracownik nie otrzymuje dodatku za rozłąkę.

Przy czym, aby uzyskać możliwość zdobycia dodatkowej gotówki, niezbędne okaże się złożenie odpowiedniego oświadczenia na cele stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu. Takie oświadczenie będzie ważne aż do odwołania.

Więcej o: